Дві приватних компанії − «Нібулон» і «Кернел» − і одна державна – ДПЗКУ − забезпечили майже третину всього українського зернового експорту
Україна встановила рекорд з експорту зерна. У 2013/2014 маркетинговому році, який завершився 30 червня, за попередніми оцінками Мінагропроду, українські зернотрейдери експортували на зовнішні ринки 32,4 млн тонн зерна. Це на 42% більше від попереднього рекорду в 22,8 млн тонн, який було встановлено минулого сезону.
Найбільшим експортером зерна в минулому маркетинговому році (МР) стала компанія «Нібулон». Питома вага цього трейдера в загальному обсязі експортних поставок за 11 місяців сезону, за даними консалтингової компанії «ПроАгро», склала 10,3%. На другому місці − холдинг Андрія Веревського«Кернел», який генерував 8,6% українського зернового експорту. Замикає трійку лідерів Державна продовольчо-зернова корпорація, на яку припало 8,2% обсягу поставок. У цілому, в топ-10 увійшли традиційні фігуранти рейтингу найбільших експортерів − транснаціональні зернотрейдери та провідні українські агрохолдинги.
«Як і завжди, друга половина МР принесла сезонне зростання цін для тих, хто зберігає зерно. У період збору врожаю ціна, навпаки, зазвичай знижується», − характеризує сезон власник компанії «Нібулон» Олексій Вадатурський, підкреслюючи, що кон'юнктура змінювалася в рамках сформованих тенденцій.
За словами експерта зернових ринків компанії «Украгроконсалт» Єлизавети Малишко, почавши з мінімуму, до кінця липня 2013-го ціни на зернові пішли вгору і довго залишалися досить високими по відношенню до початку сезону. Але, в середньому, ціни протягом минулого сезону були нижчими, ніж у 2012/2013 маркетинговому році. «Ціни на кукурудзу за форвардними контрактами впали приблизно на 10%, якщо порівнювати з аналогічним періодом минулого року. Що стосується інших зернових культур, то зниження незначне», − вказує Малишко.
61% (18,8 млн тонн) у структурі українського зернового експорту припали на кукурудзу. Пшениці було вивезено 9 млн тонн або 29% всього експортного зернового об'єму. Ще близько 8% − ячмінь, якого було експортовано 2,3 млн тонн.
Основними ринками збуту українського зерна залишилися Північна Африка і Близький Схід. «Наші поставки досить диверсифіковані, щоб не залежати від того чи іншого ринку збуту. Але найбільше наше зерно купують Єгипет і Йорданія», − каже Олексій Вадатурський.
Рекордний в історії показник експорту обумовив настільки ж історично-високий урожай зерна в 2013 році − 61,5 млн тонн. У 2014 році і те, й інше навряд чи повториться. За прогнозом асоціації «Український клуб аграрного бізнесу», валовий збір зернових і зернобобових культур у поточному сезоні складе 55-56 млн тонн (без урахування окупованого Криму). Це на 12% менше, ніж минулого року. Причини зниження, крім погодних факторів − подорожчання ресурсів для проведення посівної у зв'язку з девальвацією гривні, а також нестабільна обстановка в ряді регіонів, яка ускладнила проведення польових робіт і логістику ресурсів. Прогноз експорту на 2014/2015 МР − 26-27 млн тонн, приблизно на 20% менше за рекордний.
Особливість щойно розпочатого сезону − виключення з інфраструктури зернового експорту кримських портів. Як заявив міністр агрополітики та продовольства Ігор Швайка, всі постачання будуть іти через порти на материковій частині України.