Біля входу до адміністративного приміщення агрофірми «Вікторія», що в селищі Жовтневе, височіють кілька зеленошатих ялинок. За кілька днів на одній з них з’являться новорічні іграшки, традиційний «дощик», гірлянди, а в повітрі запахне світлим і добрим святом Нового року.
Традицію прикрашати селищну ялинку започаткували торік місцеві аграрії. Схоже, що так вони розпочали заповнювати ще одну сторінку у власному виробничому та соціальному літописі.
Про будні, досягнення і перспективи флагмана аграрної Сумщини кореспондентові «Урядового кур’єра» розповідає генеральний директор ТОВ «Агрофірма «Вікторія» Сергій БОНДАРЕНКО.
— Сергію Миколайовичу, незабаром Новий рік. Торік напередодні дня Святого Миколая ви запропонуваливлаштовувати селищну ялинку. Можна здогадуватися, чому саме, однак це чималий додатковий клопіт, до того ж жоден виробничий статут чи параграф не зобов’язує вас займатися ще й ялинкою.
— Найкраще жити і працювати не за статутами чи параграфами, а за велінням серця чи душі. Я в цьому впевнився на власному досвіді. Тож і ялинка — один з результатів такого життєвого принципу.
Ви б побачили, скільки радості, світла і щастя принесла наша зелена красуня, коли її зодягли в новорічний наряд! Особливо дітлахам. Після цього не виникло жодного сумніву, щоб відмовитися від такого починання. Тепер це стане традицією для всього Жовтневого.
— Чим пам’ятний для вас і для господарства рік, що минає?
— Щодо виробничого аспекту, то 2014-й знаковий і важливий. Адже наприкінці 2013-го «Вікторія» підписала контракт на співпрацю зі світовим лідером з вирощування насіння американською компанією «Піонер». Ідеться про вирощування насіннєвого матеріалу кукурудзи.
Це справжній міжнародний прорив не тільки агрофірми, а й Білопільського району та Сумщини загалом. Відтепер маємо 1560 гектарів ріллі, що перебуває на особливому контролі і наших, і закордонних спеціалістів.
Перші отримані результати не просто подають надію, а додають упевненості й оптимізму. Вже маємо попередні позитивні висновки однієї з австрійських науково-дослідних лабораторій: «Вікторія» на правильному шляху.
— Чи складно було стати партнером такої відомої компанії?
— Дуже складно. Адже самого бажання замало. Міжнародний рентген був особливо ретельним і вимогливим. Досліджували десятки аспектів, починаючи з характеристики земельних угідь і відповідної техніки, закінчуючи кадровим складом. Але ми витримали екзамен і, сподіваюся, до 2018 року, як це передбачено контрактом, зможемо розвинути успіх.
До того ж тепер агрофірма має власну зрошувальну систему Vestern, яка у разі засухи завжди готова запропонувати полям рясний дощ.
— Ось уже третій рік поспіль в опалювальний період господарство обходиться без природного газу. Наскільки складно було відвикнути від думки, що він незамінний?
— Із 2011 року замість російського блакитного палива почали використовувати альтернативне — брикети з відходів соняшникового виробництва, які виготовляємо на власній виробничій лінії.
До цього змусили самі обставини. Аби взимку обігріти адміністративне приміщення, об’єкти соціальної сфери — їдальню, гуртожиток, виробничо-технічну лабораторію тощо, або загалом майже 5 тисяч квадратних метрів, за газ потрібно заплатити 55—60 тисяч гривень на місяць. Тобто за сезон — близько 400 тисяч.
А брикети власного виробництва у багато разів дешевші. За опалювальний сезон їх виробляємо і спалюємо 300—350 тонн, що цілком досить для п’яти твердопаливних котлів, придбаних на одному з промислових підприємств міста Лебедина Сумської області. Завдяки цьому протягом двох останніх років нам вдалося заощадити майже 800 тисяч гривень, а з урахуванням початку нинішнього опалювального сезону — майже мільйон.
Соняшникові брикети за теплотворними властивостями нічим не поступаються, приміром, дубовим дровам і дають змогу підтримувати в приміщеннях оптимальну температуру весь опалювальний період.
— Цього року агрофірма надала різних видів благодійної допомоги на розвиток місцевих територій та бійцям АТО майже на мільйон гривень.
— Спонсорство і благодійність — неодмінні елементи стилю і характеру нашого господарювання. Адже так вдається підтримувати місцеві громади, на територіях яких господарюють наші аграрії.
Так, у Білопільському районі істотну матеріальну допомогу отримали 12 сільських і селищних та Білопільська міська ради. Це насамперед облаштування спортивного майданчика у Жовтневій школі, ремонт водогону в Улянівці, послуги автотранспорту, підтримка футбольної команди «Вікторія», яка останнім часом демонструє по-справжньому чемпіонську гру, та місцевої церкви Іоанна Богослова тощо.
Окремий вагомий рядок — допомога бійцям у зоні АТО. Агрофірма за власний кошт придбала і передала воїнам тепловізор, військову амуніцію, харчові продукти тощо — загалом майже на 150 тисяч гривень.
Але наша допомога має одну велику особливість: вся вона конкретна і адресна, тобто обходимося без посередників.
— Розмір орендної плати за користування земельними паями у вашій агрофірмі — один з найвищих на Сумщині. Він становить 5 % оцінної вартості наділів.
— Економічна динаміка розвитку всіх галузей і сегментів дає змогу повністю і вчасно розраховуватися із селянами за оренду земельних паїв саме в такому обсязі. Станом на 1 грудня розрахувалися більш як на 80%. Найближчими днями всі власники землі отримають оплату в грошовому чи натуральному вигляді — за побажанням кожного орендодавця.
— У господарстві потужна профспілкова організація, завдяки якій селяни мають пакет соціальної захищеності.
— Так, профком, із яким тісно співпрацюємо, очолює ініціативна і відповідальна Надія Онищенко. Найвагоміше наше спільне досягнення — навіть у так зване міжсезоння селяни не стають на облік у центр зайнятості, бо їм знаходимо роботу.
Загалом же для адміністрації й профкому стало правилом конкретними справами турбуватися про кожного працівника.
— Які надії покладаєте на 2015 рік?
— Насамперед мріємо про мир в Україні й на всій землі. Щоб селяни плекали хліб, виконуючи історичну місію, а всі працювали і раділи кожному дню.
Найближчим часом розраховуємо наростити власні елеваторні потужності — для цього готуємо відповідну документацію, акумулюємо кошти тощо.
Назва господарства зобов’язує бути аграрним лідером не лише Сумщини, а й України.
До цього прагнули і будемо прагнути.
Олександр ВЕРТІЛЬ,
«Урядовий кур’єр»
P.S.Селище Жовтневе — мала батьківщина власкора «Урядового кур’єра». Провівши день у господарстві, з особливою приємністю впевнився: традиції, які ще в 1960-х роках започаткував уславлений організатор аграрного виробництва Герой Соціалістичної Праці Іван Данилович Мусієнко (до речі, біля адмінкорпусу агрофірми, на узвишші, йому встановлено пам’ятник), — у надійних руках молодого і талановитого керівника.
ДОСЬЄ «УК»
Сергій БОНДАРЕНКО. Народився 1975 року в селі Черванівка Білопільського району на Сумщині. Має вищу аграрну освіту за спеціальністю «інженер-механік». Агрофірму «Вікторія» очолює з 2010 року.
ДОВІДКА «УК»
ТОВ «Агрофірма «Вікторія» — базове господарство групи компаній «Лебединський насіннєвий завод», що в селі Лебедин Шполянського району на Черкащині. До її складу входять ТОВ «Довіра-06», «Білопільська аграрна компанія», «Верес», «Князівське», «Білопілля-трансагро», «Буринь-інвест», які ведуть господарську діяльність на території Білопільського, Буринського та Недригайлівського районів Сумської області.
В обробітку — майже 30 тисяч гектарів сільськогосподарських угідь, на тваринницьких фермах утримують 2,5 тисячі голів великої рогатої худоби, зокрема тисячу корів дійного стада.
У колективі — понад 350 працівників, у пікові періоди сільськогосподарських робіт їхня кількість подвоюється. Із цього року до традиційної спеціалізації — виробництво зернових, технічних культур та тваринницької продукції — додалося вирощування насіння кукурудзи у тісній співпраці зі світовим лідером з вирощування насіння американською компанією «Піонер».
На базі «Вікторії» діє Сумська філія ПАТ «Лебединський насіннєвий завод».
Один з найбільших платників податків до бюджетів різних рівнів Сумської області і провідний — у Білопільському районі.