З метою запобігання корупції, народний депутат України Леонід Козаченко ініціює прийняття Закону "Про внесення змін до деяких законів України щодо посилення прозорості у сфері відносин власності з метою запобігання корупції" згідно з яким кожен зможе отримати інформацію про нерухоме майно, землі та автомобілі, якими володіє та чи інша особа. Законопроект зареєстрований у Верховній Раді України №2423 від 19.03.2015.
Ініціатор законопроекту Л.Козаченко переконаний, що для переходу суспільства на якісний новий рівень демократії потрібна рішуча боротьба з корупцією та запровадження наступних базових принципів: підконтрольність та дотримання закону політиками, працівниками органів державної влади та місцевого самоврядування, суддями та працівниками правоохоронних органів; прозорість та громадський контроль за владою; невідворотність відповідальності та ін. Для їх реалізації необхідні правові та організаційні механізми, які дозволили б контролювати владу.
Метою законопроекту № 2423 є запобігання корупції, забезпечення відкритості та прозорості правовідносин у суспільстві, а також встановлення громадського контролю за посадовими особами шляхом спрощення процедури доступу до відомостей, що містяться у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, надання вільного доступу до державного земельного кадастру та Єдиного державного реєстру, держателем якого є Державтоінспекція Міністерства внутрішніх справ України.
Відповідно до законопроекту, будь-хто, ввівши прізвище особи у відповідну програму, зможе дізнатися якими квартирами, земельними ділянками та автомобілями володіє та чи інша особа і співставити цю інформацію із задекларованим. Водночас, законопроектом передбачається захист персональних даних громадян, а саме точна адреса квартири чи будинку, або номер автомобіля. Інформація, яку отримує користувач, міститиме лише дані про те, в якій області розташовані квартира, будинок чи земельна ділянка, їх площа та коли вони були придбані. Аналогічно пошук триватиме і по автомобілях. Користувач зможе отримати інформацію щодо марки, року випуску та об’єм двигуна автомобіля, без номерного знаку власності. Відкриття такої інформації також сприятиме публічному контролю за сплатою податків фізичними та юридичними особами, які є власниками чи користувачами відповідного майна.
"Відкриті реєстри нерухомості сьогодні працюють у багатьох розвинутих країнах світу та довели свою ефективність, як один з ключових елементів боротьби з корупцією. Україна теж має піти цим шляхом і зробити максимум доступною інформацію про майно, водночас, захистити власників від відкриття особистої інформації, що і пропонується законопроектом", - переконаний Л.Козаченко.
За його словами, відповідний законопроект підтримують бізнес спільнота, а саме: ФРУ, УСПП, Рада підприємців при КМУ, Асоціація міжнародних автомобільних перевізників та ін., а також громадські активісти.
Під відповідним законопроектом підписалися представники усіх фракцій у Верховній Раді України, окрім "Опозиційного блоку".
ІЦ УАК