Експерти рекомендують аграріям збільшити площу посівів гречки у поточному році. Гречка може бути однією із найпривабливіших культур для виробників. Адже на відміну від зерна та кукурудзи вона менше залежить від коливань світових цін” - повідомив Дмитро Шульмейстер, директор Департаменту продовольства Міністерства аграрної політики та продовольства України.
Коментуючи питання цін на гречку Дмитро Шульмейстер підкреслив: “Незважаючи на невисокий рівень споживання (2-3 кг на особу в рік), рівень цін на гречку постійно перебуває у фокусі уваги громадськості. Щоб задовольнити споживчий попит, потрібно небагато - 190 тис. тонн. Але ми проаналізували кількість площ, котрі плануються аграріями виділятися під цю культуру і виявилося, що вона менша, ніж минулого року. Цей тренд спостерігається вже впродовж кількох років (2012 – 238,1 тис. тонн; 2013 – 178 тис. тонн; 2014 – 167 тис. тонн) – гречка поступалася місцем більш рентабельним, експортоорієнтованим культурам”.
«У собівартості ціни на гречку, значну частку має імпортна складова – паливо, добрива. До того ж вирощувати її доволі складно. Урожайність невисока (близько 12 ц/га), а прибутковість гречки для сільгоспвиробника не завжди приваблива. Однак, за рахунок подорожчання, котре спостерігається в останні місяці (ціна пропозиції на гречку зросла з 4100 до 10700 грн/тонна) і зумовлене обмеженою пропозицією та високим попитом, її привабливість для виробника стрімко зростає. Попри підвищений попит, запасів гречки на внутрішньому ринку у поточному сезоні достатньо (минулорічний урожай склав 167 тис. тонн та ще 60 тис. тонн склали перехідні запаси попереднього сезону). Звертаємо увагу аграріїв, що гречка стала тепер доволі привабливою в економічному сенсі. Рекомендуємо збільшити її посіви на 20-30%» - коментує директор Департаменту.
//minagro.gov.ua