Після незначного стрибка закупівельних цін на молоко на початку березня, переробники вже в травні планують їх знизити. Пояснюють це перевиробництвом молока в Україні та падінням купівельної спроможності населення. Проте це призведе до скорочення поголів’я та зменшенню виробництва молока.
Вже сьогодні власників молочних ферм повідомляють про зниження цін і декому нічого не залишається, як скорочувати поголів’я корів. Нагадаємо, що за даними Держстату, станом на 1 квітня 2015 року поголів’я корів в Україні становить 2,27 млн, що на 6,6% менше, ніж на аналогічну дату минулого року.
Так, за словами директора СТОВ «Зоря» (Кіровоградська обл.) Михайла Сулими, «Лакталіс» вже повідомив, що з першого числа ціну знизять із 5 грн/л до 4,5 грн. «Тепер я вже не просто думаю над питанням скорочення, а буду скорочувати поголів’я з 500 до 100-150 корів. Я ніколи не думав, що скажу це, але сьогодні тваринництво нерентабельне. В мене рентабельність на рівні 12-14%, тоді як на кукурудзі чи соняшнику я матиму 48-50%. Ціни на виробництво піднялись вдвічі. Сьогодні мені треба робити реконструкцію корівників, купувати нове обладнання, а за що я це маю робити? Від влади теж чекати допомоги не приходиться — нам вже 6-7 років взагалі нічого не перепадало»,— зауважив він.
Такої ж думки притримується і директор ПСП «Радівське» (Вінницька обл.) Анатолій Пачевський: «Сьогодні в нас ціна 4,50-5 грн/л — це катастрофічно мало, але мусимо триматись. З першого числа можуть ще знизити. Якщо знизять до 4 грн/л, то нам прийдеться скорочувати наше стадо (400 корів — ред.). Потрібно щоб було 7 грн/л, а 6 грн — це мало не межа рентабельності».
А от зниження ціни фермеру із Хмельниччини мотивували саме перевиробництвом та падінням купівельної спроможності. «Але в мене то собівартість молока становить 5,25-6 грн/л і зараз ми працюємо в збиток — 4,80 грн/л. Якщо ціна буде наближатись до 4 грн, то я напевне один із перших буду вирізати поголів’я (200 голів — ред.)», — говорить Андрій Остапчук, директор СФГ «Світанок» (Хмельницька обл.).
Краще себе почувають ті, хто закупив пальне та корма минулого року. «Ще не повідомляли, але я вже чув, що знижувати ціни будуть. Скорочувати поголів’я поки не будемо, а от коли вже не буде грошей платити зарплатню і купувати ліки — це основні наші витрати, то тоді ця доля чекає і нас. Мені трохи краще через те, що в мене ще є минулорічні запаси кормів та я ще за старими цінами купив пальне. А от ліки — є такі, що подорожчали в півтора рази, а є такі, що в 6 разів», — говорить директор «АФ Базалієвський колос» Василь Калган.
За словами учасників ринку, якщо ціни продовжать знижуватись, а витрати на виробництво — зростати, то українці просто залишаться без молока. Також багато чого залежить від споживання — в Європі середнє споживання становить 380-400 кг на особу молочних продуктів в перерахунку на молоко.
Нагадаємо, за даними Мінекономрозвитку, споживання молока в Україні становить 220 кг на особу в рік.
//agravery.com/ua