За підсумками першого півріччя 2012 року виробництво молока, що відправляється на переробку, зросла вперше з 2008 року - на 5,4%, до 2,14 млн тонн.
Про це повідомили в четвер в "Українському клубі аграрного бізнесу" з посиланням на дані Держстату, пише газета "Комерсант-Україна".
При цьому вперше з 2006 року сільгосппідприємства випередили населення за обсягами зданого на переробку молока - від підприємств переробникам надійшло на 15,6% більше молока, ніж у минулому році - 1,15 млн тонн, а від населення - на 6,3% менше, 0,99 млрд тонн.
Причиною цьому стало падіння попиту на молоко в 2012 році, відзначає видання.
Через заборону на ввезення українського сиру в Росію на початку року зупинилося кілька великих молокозаводів, що призвело до падіння попиту і цін на сировину.
Незважаючи на те, що молоко від населення дешевше (1,8 грн/л), ніж від ферм (3 грн/л), переробники молока воліли працювати з останніми, говорить директор з комунікацій компанії "Бель Шостка України" Наталія Фесюн.
"Фактичні витрати на закупівлю сировини у ферм і населення майже не відрізняються - в останньому випадку потрібно додати витрати на збір і логістику (60-70 коп./л). При цьому молоко від підприємств значно якісніше", - відзначає вона.
В результаті закупівельні ціни на молоко від населення падали - за підсумками півріччя ціна знизилася на 20%.
В результаті власники корів почали різати худобу. За даними учасників ринку, за півроку поголів'я зменшилося на 1,5%, до 2,6 млн голів.
"Зміст корови - це великі витрати, тому, коли ціна падає, жителі воліють вирізати поголів'я і продати м'ясо", - пояснює президент Асоціації виробників молока Андрій Дикун.
Як відомо, Міністерство аграрної політики і продовольства зараз стимулює виробництво молока населенням - в цьому році Кабінет міністрів виділив зі спецфонду держбюджету понад 1 млрд гривень на дотації селянам за вирощування молодняку великої рогатої худоби, розраховуючи тим самим до 2015 року збільшити поголів'я на 30%.
Незважаючи на те, що поки результатів цієї програми не видно, в Мінагрополітики впевнені, що вже до 2020 року 60% усього молока в Україні буде проводитися підприємствами (зараз - близько 20%).
"Наша програма спрямована в основному на молодняк - ці корови поки не дійні, і в стадо не зараховуються. Ми підтримуємо власників корів, так як це сільське населення, яке не має іншого заробітку", - пояснює співрозмовник видання в департаменті тваринництва Мінагрополітики.