М. Присяжнюк: Можливість введення квот буде залежати від обсягу експорту зернових.
Кабмін поки не буде розглядати можливість введення квот на експорт зерна. Про це перед засіданням уряду повідомив міністр аграрної політики Микола Присяжнюк.
«Тому що поки все спокійно», - пояснив міністр. Відповідаючи на питання, чи буде підніматися це питання надалі, він зазначив, що можливість введення квот буде залежати від обсягу експорту зернових.
«Україна збереже експортний потенціал (зернових)», - сказав віце-прем'єр-міністр з питань АПК Віктор Слаута. Він відзначив, що відсоток експорту зернових буде менше.
Відзначимо, що 18 серпня ц.р. Кабмін ухвалив рішення перенести розгляд питання про введення квот на експорт зерна на засідання 25 серпня.
Нагадаємо, раніше М. Присяжнюк повідомляв, що Кабмін має намір обмежити експорт зерна до кінця 2010 р. для гарантування продовольчої безпеки країни. "Пропонуємо дати можливість (експортувати) 2,5 млн т до кінця року", - сказав М. Присяжнюк на нараді з представниками Аграрного союзу України.
За його словами, запропоновано встановити квоту на експорт ячменю на рівні 1 млн т, пшениці - 1,5 млн т. Крім того, буде надана додаткова деталізація по фуражної і продовольчої груп. Міністр зазначив, що датою початку квотування запропоновано встановити 1 вересня поточного року.
У свою чергу 6 серпня В. Слаута заявляв, що в Україні вже зібрано приблизно 18 млн т пшениці, з яких 60-65%, - продовольча пшениця. "Тому, я думаю, що Україна буде з хлібом, з фуражним зерном ... І збереже свій експортний потенціал", - зазначив тоді В. Слаута.
На думку Української зернової асоціації, оголошений Міністерством аграрної політики обсяг квот на експорт зернових у розмірі 2,5 млн т до кінця 2010 р., а також додатково 1 млн т зерна, які вже знаходяться в портах, є безпідставно низьким. «Так, обсяги зерна, які накопичилися у портах, значно перевищують заявлені міністром обсяги, адже на сьогоднішній день 1,1 млн т зерна знаходиться в портових елеваторах, 400 тис. т вже завантажено на кораблі і 360 тис. т знаходяться у залізничних вагонах. Тобто необхідно відпустити 1,9 млн т замість одного мільйона тонн. Також ми вважаємо, що оголошений міністром обсяг експортних квот є безпідставно низьким, в результаті чого його впровадження може призвести до вкрай негативних наслідків для ринку і України в цілому », - йшлося у зверненні Асоціації до прем'єр-міністра України Миколи Азарова.
Варто також відзначити, що уряд РФ ухвалив раніше рішення про введення тимчасової заборони на експорт зерна і виробляються з нього товарів у зв'язку з посухою з 15 серпня до 31 грудня 2010.
РБК-Україна