В найближчі кілька років Латвію та Естонію очікує скорочення обсягу виробництва свинини із-за стрімного поширення АЧС.
Хвороба змушує фермерів не тільки збільшити витрати на заходи з біобезпеки, але також скорочує експортний потенціал виробників, який на думку учасників ринку вже призвів до появи надлишкової кризи і знизив ціни на продукцію.
"В результаті того, що закупівельні ціни на свинину в Латвії знизились на 15%, місцеві свинарі вже втратили понад 8,1 млн.евро. Отож ми закликаємо Європейський союз активно підтримувати боротьбу з даною хворобою та стримати її поширення." - прокоментував ситуацію міністр сільського господарства Латвії Яніс Дуклавс.
Прямо зараз, до 40% господарств застосовують внутрішні ветеринарні обмеження. Проблема полягає в тому, що вони не можуть продати свинину за межі своєї області, отож доводиться скорочувати обсяги виробництва, або вирізати поголів'я.
Така ж ситуація відбувається в Естонії, де поширення АЧС та внутрішні ветеринарні заходи можуть призвести до скорочення кількості поголів'я вдвічі вже весною 2016 року. Згідно звіту Румета Сормуса, керівника Сільськогосподарської торгово-промислової палати Естонії, обсяг виробництва продукції також зменшиться вдвічі.
"На сьогоднішній день, члени Асоціації свинарів вже втратили третину свого поголів’я свиней. Багато компаній стверджують, що вони не зможуть повернутися до свинарства в майбутньому. Буде добре, якщо до весни наступного року ми зможемо зберегти половину свиней у господарствах" - заявив Румет Сормус.
За офіційними даними, станом на серпень 2015 року в Естонії було призупинено діяльність 285 свиноферм, серед яких 17 ферм, де виявлений АЧС.
Заходи з підтримки
Тим часом, велика кількість виробників покладає свої надії на фінансову підтримку, як від Європейської Комісії, так і від урядів своїх країн.
"Ми звернулися в ЄС з проханням виділити 23.5 млн. євро для створення гарантійного фонду для свинарів, щоб у разі поширення АЧС, вони змоги переорієнтувати свій бізнеста зберегти ресурси", - сказав Дуклавс.
Він також зазначив, що АЧС не є небезпечною для будь-яких сільськогосподарських тварин, отож переорієнтація бізнесу може врятувати ферми від банкрутства. Тим не менш, переорієнтація важкий процес, який фермери не можуть пройти без підтримки.
В Естонії також пообіцяли підтримку місцевим фермерам. "Виробники свиней можуть звернутися за допомогою в рамках Плану розвитку сільських районів. Субсидії призначені для поліпшення методів біозахисту або виходу з сектора. У серпні дану допомогу попросили 56 господарств" - сказав Крістіан Маарів, начальник відділу ветеринарії та харчової промисловості в Міністерстві сільського господарства Естонії.
Уряд Естонії нещодавно підтримав сумнівну міру, дозволивши придбати свинину з карантинних областей, а потім обробляти її, як м'ясні консерви. Добре відомо, що АЧС не є небезпечною для людини. Тим не менше, всі країни, що постраждали від хвороби досі утримуються від використання будь-якої потенційно небезпечної свинини у людській їжі. Уряд Естонії вважає, що дана міра є необхідною, оскільки свинарство несе втрати по 2 млн. евро кожного місяця, через захворування, яке дуже важно зупинити.
//usba.com.ua/