26 листопада 2015 р. в Аграрному союзі України відбулось чергове засідання незалежної Експертної ради з питань цінової ситуації на аграрному ринку за участю представників Аграрного союзу України, СОК «Козацький зерновий союз», аналітичного центру «УкрАгроКонсалт», проекту «Торговий радник», незалежних експертів. За результатами засідання надаємо:
ІНФОРМАЦІЙНИЙ БЮЛЕТЕНЬ НЕЗАЛЕЖНОЇ ГРОМАДСЬКОЇ ЕКСПЕРТНОЇ РАДИ З ПИТАНЬ
ЦІНОВОЇ СИТУАЦІЇ НА АГРАРНОМУ РИНКУ*
(Інформація подається станом на 26 листопада 2015 року)
Пшениця. Як ми й передбачали, внутрішні ціни на пшеницю продовжили зростаючий тренд: на 50 грн./т зросли ціни на продовольчу пшеницю й на 90-150 грн./т на фуражну пшеницю на умовах поставки EXW-елеватор та СРТ-порт (табл. 1). Чинниками росту залишаються: опасіння за майбутній врожай пшениці в Україні та знецінення національної валюти. Останнє відбувалося здебільшого на готівковому «чорному» ринку валюти, тоді як офіційний курс долара до гривні був стриманішим.
В поточному маркетинговому році озимої пшениці посіяно 91% від прогнозу. Регіони, що сіяли раніше отримали сходи на площі 10-60%, ті що сіяли пізніше очікують сходи, але більшість господарств вже обраховують потреби на проведення пересіву значного обсягу площ.
На минулому тижні відбулося підписання Меморандуму про взаєморозуміння з учасниками зернового ринку на 2015/2016 маркетинговий рік, де передбачено загальний обсяг експорту пшениці усіх класів (16, 6 млн тонн) та його поквартальний розподіл. На сьогодні, уже експортовано більше половини із запланованого обсягу.
Ціни на українську пшеницю в портах Чорного моря знизилися на пшеницю другого класу на 1 $/т та підвищилися на 2 $/т на пшеницю 3 класу та фуражну. Біржові котирування американської пшениці на Чиказькії товарної біржі (СВОТ) були схильні до зниження – мінус 1,2 $/т.
Рівень цін на пшеницю в Україні та в світ
Найближчим часом, ціни на пшеницю в гривневому еквіваленті мають підстави для зростання, з огляду на триваючі девальваційні процеси в країні та складну осінню посівну кампанію.
Ячмінь. Ціни на ячмінь на минулому тижні змін не зазнали, адже торгівля цією культурою майже не ведеться. Відбулося зменшення цін а на умовах поставки FOB – мінус 1 $/т (табл. 2). Останнє зумовлено скороченням експортних програм по ячменю.
Станом на 25.11. 2015 р. посіяно всього 82% запланованих площ під ячмінь.
Рівень цін на ячмінь фуражний в Україні та в світі
Ціни на ячмінь утримуватимуться на досягнутому рівні або ж зростатимуть услід за цінами суміжних ринків.
Кукурудза. В Україні збирання кукурудзи знаходиться на завершальному етапі, обмолочено 93% прогнозованих площ, намолочено 21,1 млн тонн зерна з середньою врожайністю 55,4 ц/га проти 58,9 ц/га минулого року.
Як ми й прогнозували, девальваційні процеси в країні, нарешті відобразилися на ринку кукурудзи, ціни на яку були останнім часом інертні порівняно з цінами пшениці. Новий врожай, хоч і очікується на нижчому рівні, але ж саме зараз традиційно триває масовий збут культури, досить часто – безпосередньо з господарств, оскільки аграрії гостро потребують обігових коштів.
З огляду на зазначене, ціни на пшеницю зросли на 70-100 грн./т на умовах поставки EXW-елеватор та СРТ-завод (табл. 3).
Триває активний експорт нового врожаю кукурудзи. З початку маркетингового року уже експортовано більше 3 млн. тонн. Експортні ціни на умовах поставки FOB знизилися на 1 $/т, тоді як біржові котирування кукурудзи на Чиказькій товарній біржі зросли на 0,9 $/т.
Рівень цін на кукурудзу в Україні та в світі
За умови продовження девальваційних процесів в країні, ціни на кукурудзу можуть зростати у гривневому еквіваленті.
Соняшник. За тиждень ціни на український соняшник продовжили зростати у тому ж темпі, що позаминулого тижня. Так, на умовах поставки EXW-елеватор та СРТ-завод ціни зросли на 200-300 грн./т, експортні ціни залишились без змін (табл.4).
Незважаючи на сьогоднішній рівень цін, пропозиції соняшнику від аграріїв стримані, а попит на соняшник залишається високим. Надає підтримку цінам девальвація гривні, яка особливо виражена на готівковому «чорному» ринку валюти.
За даними Державної служби статистики України, станом на 01.11.2015 запаси соняшнику в країні становлять 7,5 млн тонн, що на 12% більше ніж на аналогічну дату минулого року. З них на переробних господарствах – 2,9 млн тонн (на 6% більше) та на аграрних підприємствах – 4,6 млн тонн (на 16% більше). Але ці дані не повинні відобразитися на цінах, оскільки до наближення тривалих новорічних та різдвяних свят переробники намагатимуться більше поповнити свої запаси і відповідно закупити сировини.
Ринок олії за тиждень не змінився завдяки наявності активного попиту. Але європейська соняшникова олія зазнала зниження в 10 $/т, що корелювало з цінами нафти та пальмової олії. У разі подальшого зниження цін на світових олійних ринках, виникне загроза зниження цін й на українську олію.
Рівень цін на соняшник в Україні та в світі
На наступному тижні зниження цін на соняшник не прогнозується, через нестабільність валютного ринку та високий попит з боку переробників. Однак, світові ціни можуть стримувати ріст цін на олію, а відповідно й на соняшник.
Ріпак. Верхня межа ціни на ріпак зросла на 100 грн./т на умовах поставки EXW-елеватор та СРТ-порт. Зростання цін, головним чином спричинено девальваційними процесами в країні. Торгівля ріпаком майже не ведеться.
На наступному тижні прогнозується збереження сьогоднішнього рівня цін.
Соя. За минулий тиждень внутрішній ринок сої був активним, ціни зростали під впливом девальвації гривні. На умовах EXW-елеватор та СРТ-завод ціни зросли на 200-300 грн./т, експортні ціни залишились без змін. Попит на ринку залишається високим, а фермери ще пам`ятають минулорічну ситуацію з курсом, який штовхав закупівельні ціни вгору і тому продовжують стримувати продажі сподіваючись на подальше зростання цін.
Як ми вже зазначали, з одного боку на ціни тиснуть високі обсяги світового виробництва та запасів, а з іншого, підтримку цінам надає відносно низький врожай сої в Україні та девальваційні процеси. Тепер додався ще один чинник підтримки українських цін – ускладнення відносин між Туреччиною та Росією. За умови введення ембарго, український експорт сої (і не тільки) до Туреччини збільшиться.
На Чиказькій товарній біржі (СВОТ) котирування сої коливаються переважно в боковому тренді. Активний збір сої в США та показники врожайності є головним чинником тиску на ціни. Підтримують ціни експортні показники та проблеми з посівом сої в країнах південної Америки. Аналітики Oil World підвищили свій прогноз виробництва сої в світі до 318,6 млн тонн проти 316,1 млн тонн минулого прогнозу.
На наступному тижні прогнозується збереження сьогоднішньої тенденції у динаміці цін.
Сорго. Ціни на сорго в Україні дещо зросли (верхня межа) і коливалися в діапазоні 2960-3100 грн./т. Підставою для такого зростання, очевидно також став нестабільний валютний ринок.
* Інформація, наведена в бюлетені, надана експертами незалежної Експертної ради з питань цінової ситуації на аграрному ринку і слугує орієнтиром для прийняття самостійних рішень керівниками підприємств.
//www.auu.org.ua/home