Сьогодні Верховна Рада України проголосувала за ПЗУ 2150а «Про побічні продукти тваринного походження, що не призначені для споживання людиною» в другому читанні. За прийняття законопроекту проголосувало 230 депутатів.
Cьогодні парламентом у другому читанні та в цілому прийнято проект Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про побічні продукти тваринного походження, не призначені для споживання людиною» (щодо узгодження його положень у сфері поводження з продуктами тваринного походження, що належать до категорії II, з вимогами законодавства ЄС)» (реєстр. №2150а).
Законопроект, який було розроблено за участю профільних тваринницьких асоціацій, приводить положення Закону України «Про побічні продукти тваринного походження, не призначені для споживання людиною» у сфері поводження з продуктами тваринного походження, що належать до категорії II (передовсім гною) у відповідність з вимогами законодавства ЄС і дає змогу «дихати» тваринникам.
За підрахунками експертів тягар виконання вимоги статті 15 чинного Закону України «Про побічні продукти тваринного походження, не призначені для споживання людиною» щодо стерилізації гною під тиском коштуватиме середній свинофермі в тисячу голів до мільйона гривень на місяць. Ці вимоги, які покладені на тваринників нібито в рамках приведення українського законодавства до вимог законодавства ЄС, насправді не відповідають відповідним положенням Регламенту ЄС №1069/2009 (стаття 13). Вони до того ж фактично зводять нанівець виробництво з гною органічних добрив, оскільки після стерилізації під тиском гній втратить корисні мікроорганізми та поживні елементи.
У зв’язку з цим усі тваринницькі ферми були поставлені перед необхідністю додаткових багатомільйонних витрат, що у випадку невеликих ферм може призвести до повного зупинення їх діяльності. Адже фермери змушені були спрямувати свої активи на закупівлю коштовного обладнання для стерилізації гною під тиском.
Законом передбачається значне розширення способів поводження з побічними продуктами, віднесеними до другої категорії, як це передбачено законодавством ЄС. Якщо щодо цих продуктів компетентним органом не встановлено ризику поширення серйозних інфекційних хвороб, вони можуть бути перероблені на органічні добрива та покращувачі ґрунту, компостовані або перетворені у біогаз – з попереднім обробленням або без такого оброблення.
Отже, прийнятий Закон усуває невиправдані бар’єри для розвитку тваринницької галузі, а саме знімає необхідність значних додаткових і нічим не обгрунтованих витрат сільгоспвиробників на стерилізацію гною під тиском.
Прес-служба Всеукраїнської Аграрної Ради