Запровадження механізму економічного стимулювання сталого та ефективного землекористування є відповіддю на виклики сьогодення, зазначила завідувач відділу земельних відносин Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки», к.е.н. Ольга Ходаківська.
За її словами, механізм економічного стимулювання сталого та ефективного землекористування набуває особливої ваги в умовах децентралізації влади та дерегуляції господарської діяльності.
Нині завершується формування нормативно-правового поля щодо передачі повноважень з розпорядження землями за межами населених пунктів органам місцевого самоврядування та делегування ним повноважень з контролю за їх використанням, нагадала експерт.
При цьому розмір земельного податку встановлюється сільськими, селищними, міськими радами і для земель сільськогосподарського призначення може відрізнятись в десять разів і становити від 0,1% до 1,0% їх нормативної грошової оцінки.
За таких умов, зазначила Ольга Ходаківська, запровадження механізму економічного стимулювання може стати потужним мотивуючим важелем в руках органів місцевого самоврядування у забезпеченні переходу аграріїв до сталого та ефективного землекористування, а також ефективним джерелом наповнення місцевих бюджетів.
Запровадження такого механізму сприяло би і збереженню земель сільськогосподарського призначення, адже значна частина орних земель зазнає згубного впливу водної і вітрової ерозії.
Нині понад 50% орних земель України є дефляційнонебезпечними. З них 12 млн га зосереджені у степовій зоні. Понад 13 млн га вітчизняних сільськогосподарських угідь зазнають водної ерозії, із них майже 11 млн га – орні землі. Кожен четвертий гектар ріллі є кислим, 2,8 млн га – солонцеві. Загострилася проблема із балансом поживних речовин у ґрунтах. Щорічний від’ємний баланс елементів живлення сягає 200 кг/га. Також спостерігається високий рівень розораності сільськогосподарських угідь, який для підприємств сягає 94%, для господарств населення – 87%, зауважила науковець.
Запровадження механізму економічного стимулювання сталого та ефективного землекористування, безумовно, сприятиме гармонізації вітчизняних інституційних норм з європейськими, підсумувала Ольга Ходаківська.