Перспективи виробництва зернових в Україні та світі
17 October, Розділ Новини, переглядів 3 288
У третьому випуску щоквартального доповнення «Види на врожай та продовольча ситуація» за 2016 рік, що вийшов у вересні, ФАО опублікувала детальну оцінку попиту та пропозиції зернових за регіонами та країнами.
Згідно з оцінками експертів, перспективи світового виробництва зернових у 2016 році продовжували поліпшуватися останні кілька місяців, в результаті чого прогнози для кукурудзи і пшениці були переглянуті у бік збільшення. Прогноз світового виробництва зернових від ФАО на 2016 рік – 2566 мільйонів тон (на момент виходу FAO Food Outlook, October 2016, – прогноз ще зріс до 2569 млн. тон, - ред.) , що перевищує прогнозований рівень світового попиту. Також, врожаї у Східній Африці і на Далекому Сході призвели до відновлення виробництва зернових у країнах з низьким доходом та дефіцитом продовольства.
За оцінками ФАО, 36 країн (в тому числі 28 у Африці, 7 у Азії, та 1 – в Океанії) потребують зовнішньої продовольчої допомоги. Конфлікти та посуха, що спричинили падіння виробництва, стали основними причинами, що загрожують продовольчій безпеці в 2016 році.
Країни, що потребують зовнішньої продовольчої допомоги
Джерело - FAO Crop Prospects and Food Situation, #3, September 2016, p. 2.
Виробництво зернових в європейській частині СНД
Виробництво зернових у європейських країнах СНД (Україна, РФ, Білорусь та Республіка Молдова) очікується на рекордному рівні (FAO Crop Prospects and Food Situation, #3, September 2016, p. 28). Доки збирання врожаїв зернових культур 2016 року ще триває, сукупний обсяг їх виробництва у даному регіоні прогнозується на рівні 184 млн тон, що на 7% більше у порівнянні з і так високим рівнем минулого року. Великою мірою таке зростання завдячує збільшенню обсягів виробництва пшениці, яке прогнозується на рівні 99 млн тон, що майже на 8 млн тон вище, ніж у 2015 році. Очікується, що виробництво кукурудзи також зросте, але меншою мірою – до 42 млн тон.
В Україні виробництво зернових у 2016 році прогнозується на рівні 63 млн тон, що означає помірне збільшення обсягів порівняно із 2015 роком. Незважаючи на сухість в період посівної, сприятливі погодні умови в подальшому призвели до підвищення врожайності ярих зернових культур та зростанню виробництва на 4%.
Великою мірою цей приріст пояснюється очікуваним зростанням виробництва кукурудзи на 12% – а саме до 26,2 млн тон – як через збільшення посівних площ, так і в результаті підвищення врожайності. Крім того, виробництво ячменю очікується на рівні 8,9 млн тон, що на 7% відсотків більше у порівнянні з минулим роком. На відміну від цього, обсяги виробництва пшениці, згідно з прогнозами, скоротяться на 3% – до 25,6 млн тон. Проте, якість зерна, як очікується, у цьому році буде вищою.
У Російській Федерації, загальний обсяг виробництво зернових оцінюється в 110 млн тон, що на 8% вище за рівень 2015 року, в основному за рахунок сприятливих погодних умов взимку і навесні, що збільшили врожаї. Виробництво пшениці на даний час прогнозується на рівні рекордних 69,5 млн тон. Це більше за попередні очікування, і на 13% перевищує минулорічні обсяги – внаслідок вищої, ніж очікувалося, врожайності, хоча якість врожаю, як повідомляється, буде нижчою.
Менше зростання очікується для врожаю кукурудзи – всього 13,5 млн тон загального обсягу за рахунок збільшення площ. На противагу цьому, скорочення площ під ячмінь призвело, за оцінками, до зниження виробництва цієї культури на 2%.
Виробництво зернових у 2016 році в Республіці Молдова, як очікується, перевищить низький рівень минулого року на 30% і зросте до 2,8 млн тон. Виробництво пшениці, яка є основною зерновою культурою країни, оцінюється у обсягах 1,2 млн тон, що на 40% більше у порівнянні з постраждалими від посухи врожаями минулого року.
У Білорусі несприятливі погодні умови в зимовий період негативно позначилися на врожаї. Тому, незважаючи на зростання посівів, урожай зернових 2016 року прогнозується на рівні 8,1 млн тон, що близько до рівня попереднього року.
Схожі новини
Світовий прогноз виробництва зернових зріс на 22 млн тЧерговий звіт USDA: нові рекордиВиробництво вівса зросте цього року на 11%Урожай зернових в Україні складе 60 млн т, - прогноз УКАБУ найближчі роки попит на зернові збережеться