2016-й видався для свинарства непростим - низькі ціни, АЧС, проблеми з експортом. Agravery.com поспілкувався, під час Національного дня свиноферми, що пройшов на початку жовтня у Ірпені, із крупними гравцями ринку про основні проблеми галузі.
Свинарі розповіли, як почувалися їхні ферми упродовж перших дев’яти місяців року, як коригували свої плани у зв’язку із епізоотичними загрозами та що очікують у найближчий період.
Про змінені плани
Виконавчий директор із тваринництва СП ТОВ «Нива Переяславщини» Віталій Шакель каже, що 2016 не самий вдалий для свинарства. "Я часто навіть жартую, що скоро потрібно буде проводити семінари про „неприбуткове свинарство". На цей рік ми мали грандіозні плани, але у зв’язку із сильним провалом ціни, довелося їх адаптувати. Так, заморозили будівництво десятого комплексу повного циклу виробництва”, ― каже він. Але не зважаючи на ринкову ситуацію, дев’ятий комплекс таки запустили. Також прийняли рішення будувати елеватор для зберігання зерна.
Цьогорічний стан справ у свинарстві змусив шукати нові шляхи оптимізації керівників ПП "Аграрна компанія 2004". За словами Олександра Вахнована, директора із тваринництва господарства, цього року вони жорсткіше підходять до вибору раціонів, експериментують із використанням ветеринарних препаратів. "Також переглянули систему мотивації персоналу, вибудовували інший підхід до працівників”.
Але, за словами учасників ринку, ще більшого напруження цього року додали не хаотичні коливання цін на свинину та корми, а епізоотичні загрози. Мирослава Чайківська, директор ФГ "Пан Продукт” розповіла, що спалахи АЧС на Волині у серпні змусили господарство цілковито змінити подальшу стратегію розвитку. "Раніше ми думали довести наш відгодівельний комплекс до замкнутого циклу, побудувавши на його території маточник. Але коли спалахи АЧС виявили зовсім близько від нас ― відмовилися від цього задуму адже вимоги до біобезпеки у свиноматочного комплексу на порядок вищі від відгодівельника”, ― розповідає вона. За її словами, повернуться до цього питання пізніше, але якщо й надумають вирощувати свиноматок із поросятами, то це буде територіально у іншому місці.
Про ціну і собівартість
Як розповіли учасники ринку, собівартість виробництва свинини у першому півріччі зросла майже удвічі у порівнянні із минулим роком. "У травні та на початку червня я навіть захвилювався, чи витримає таке випробування українське свинарство взагалі. Особливо спостерігаючи, як невеликі свиноферми одна за одною вибували із ринку та скорочувалось поголів’я у населення”, ― розповідає Олександр Вахнован. Але, за його словами, зараз ситуація із ціною реабілітувалася (станом на 43-й тиждень року, за даними АСУ, середня закупівля живих свиней варіює у межах 28-29,5 грн/кг), тому свинарі поки видихнули із полегшенням.
Про роботу із місцевим населенням
Цьогоріч питання комфортного співіснування промислових свиноферм із населенням набуло особливої актуальності. Розглянемо ситуацію із двох аспектів. Перший ― частині громадян заважає сусідство із комплексами. Тут господарства підходять до вирішення питання по-різному. Так "Нива Переяславщини” виключила можливі конфлікти ще у момент розробки стратегії розвитку господарства. Усі ферми господарства розташовані далеко за межами населених пунктів. "Оскільки ми будуємо нові комплекси, то завжди йдемо законним шляхом, дотримуємося всіх екологічних правил, законодавства. Додатково отримуємо експертні висновки лабораторій, що всі викиди дотримуються у межах допустимих норм, ― розповідає Шакель. Тому наші ферми, можна сказати, і не смердять”. Але щоразу перед будівництвом свинокомплексу, вони проводять велику роботу із людьми у тому регіоні. Збирають слухання сільських рад, презентують проект будівництва. А якщо знаходяться незадоволені, заспокоюють їх, возять групами людей на діючі комплекси, показують, пояснюють. За словами Шакеля, селянам треба все розповідати "на пальцях”, бо не всі розуміють як за сучасними технологіями вигодовуються свині, що вони їдять, скільки ростуть, як потім вноситься гній.
Так само у діалозі шукають спільну мову і у "Аграрній компанії 2004”. "На жаль досі іноді зіштовхуємося зі стереотипами, що промислова ферма ― значить усі свині плавають у гної. А якщо не пускаємо на ферму через біобезпеку, то це обов’язково за парканом відбувається щось страшне… У людей багата фантазія”, ― бідкається Вахнован.
Другий аспект ― поширення АЧС. Як розповідають опитані, багато українців досі не вірять, що ця чума є в Україні взагалі. Відповідно нехтують правилами біобезпеки ― продовжують згодовувати свиням рештки продуктів харчування, а про зміну одягу мова взагалі не йде. "Намагаємося своїми силами інформувати людей про небезпеку, роздаємо пам’ятки. Але все одно не всі вірять у це, думають, що їх це не стосується”, ― нарікає Мирослава Чайковська. Вона каже, що на їх прохання на певний час відмовитися від утримування свиней у присадибних господарствах, якщо не забезпечать основних вимог біобезпеки, реагують агресивно.
Про плани
Олександр Вахнован каже, що «Аграрна компанія 2004», не зважаючи на всі складнощі цього року, продовжує інвестувати у розвиток свинарства. Так, у першій декаді наступного року вони планують запустити новий комплекс і, таким чином їхнє свинопоголів’я перетне позначку 4 тис. свиноматок повного циклу. "Хоч зараз ми й рахуємо ретельніше та перш, ніж прийняти рішення оцінюємо по кілька разів, зупинятися на досягнутому не збираємося. Впевнений, що українське свинарство буде і далі розвиватись”, ― каже він. Так само світле майбутнє українському свинарство пророкують і на "Ниві Переяславщини”. Вони дотримуються свого плану запускати по одному новому комплексу на рік. Хоча, як каже Віталій Шакель, зараз господарство на етапі повернення кредитів ЄБРР та IFC.