2 березня у Києві пройшов Х Ювілейний міжнародний молочний конгрес, який зібрав більше 2 тис. учасників – менеджерів і фахівців молочних господарств, переробних компаній, експертів галузі, представників влади, галузевих об'єднань, міжнародних організацій та фінансових установ.
«Я дуже добре пам’ятаю наш перший конгрес. На нього приїхало 50 аграріїв з усієї України. Ми були у розпачі, люди не вірили в молочне скотарство, не хотіли займатися цим бізнесом - відкриваючи захід зазначив голова Всеукраїнської аграрної ради (ВАР) Андрій Дикун. - Минуло 10 років, і сьогодні дійсно можна відверто говорити, що у нас — міжнародний конгрес, тому що сьогодні до нас приїхали гості більш ніж з 30 країн світу. В нашій країні до сьогодні існує виробництво якісного молока, тому що є патріоти – люди, які кожного дня працюють на фермах».
За словами заступник міністра аграрної політики та продовольства України Олени Ковальової, з 2010 року на 22% зросло виробництво молока в сільськогосподарських підприємствах, то господарства населення, ті потенційні фермерські сімейні господарства ще потребують допомоги і можливим шляхом розвитку тут може стати кооперація.
Розповідаючи про стан українського та світового ринку молока економіст інвестиційного департаменту Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (FAO) Андрій Ярмак зауважив, що всі провідні світові аналітики очікують відновлення цін на молоку 2017 році. Але поки що ці прогнози не виправдовуються: останні кілька тижнів спостерігається зниження світових цін на основні товари в молочному секторі.
Ярмак також зазначив, що в Україні зростає прибутковість виробництва молока. «За підсумками 2016 року зросла умовна прибутковість молока (тут не врахована податкова складова, це відношення ціни молока до ціни кормового раціону). У той же час він був значно нижчим за середнє значення за останні чотири роки», - сказав він.
Разом з тим, прибутковість переробки обвалилася, так само, як і індекс прибутковості виробництва молока у світі.
«Які висновки? Співпраця виробників дає результати. У вас потужна асоціація і ваші спільні зусилля дають результати, ви домоглися від переробників більш високої ціни. При тому переробники втратили, тому що не змогли ефективно реалізувати закуплене молоко у вигляді молокопродуктів в тому числі на експорт», - сказав Ярмак.
Крім того, він озвучив прогнози відновлення попиту на молочну продукцію в Україні у 2017 році, яке стане продовженням зростання споживання на 3% у 2016 році.