Американська Торговельна Палата (АТП) в Україні вітає рішення Президента України В.Януковича накласти вето на законопроект № 8324. Це вето, а також недавнє рішення Кабінету Міністрів України дозволити вільний експорт кукурудзи є першими кроками на шляху до повернення процедури експорту сільськогосподарської продукції з України і функціонування на засадах вільного ринку, - про це йдеться у заяві АТП, яка є у розпорядженні УНН.
"Україна відіграє важливу роль на світовому ринку продовольства та має унікальну можливість стати одним з лідерів у виробництві та переробці сільськогосподарської продукції. Після відновлення незалежності в Україні було багато чого зроблено для розвитку аграрного сектора, орієнтованого на вільний ринок, що у свою чергу сприяло залученню значних обсягів стратегічних інвестицій. На жаль, протягом майже всього 2010/2011 маркетингового року політичні кроки, які б зміцнювали принципи вільного ринку, зупинилися або навіть робилися у зворотному напрямку", - зазначили в АТП.
В Американській Торговельній Палаті вважають, що обмеження експорту, квоти та "поява оператора з сумнівною формою власності, що користувався особливими преференціями з боку держави, підірвали ринок, знизили доходи фермерів і завдали значних збитків торговельним компаніям".
"Останні події свідчать про позитивні зміни в підході керівництва України до цих питань. Проте варто зазначити, що експорт пшениці та ячменю усе ще практично заборонений. Американська Торговельна Палата в Україні продовжує закликати Кабінет Міністрів України до вивільнення залишкових запасів пшениці та ячменю шляхом надання дозволу на вільний експорт, як це було зроблено з кукурудзою, з тим, щоб звільнити складські приміщення для зерна нового врожаю та надати фермерам такі необхідні фінансові ресурси для підтримки виробництва у новому сезоні, а також одержати нові надходження до Державного бюджету у ці нелегкі, фінансово, часи для країни", - йдеться у заяві АТП.
В Американській Торговельній Палаті зазначили, якщо уряд України вважає за доцільне запровадити експортне мито на пшеницю, ячмінь і кукурудзу, необхідно, щоб ставки цього мита залишались низькими, аби не стримувати сільськогосподарське виробництво; щоб вони були справедливими та сплачувалися усіма експортерами, у тому числі державними агентами та представниками міжнародного бізнесу; щоб термін дії обмежувався одним роком і, найважливіше, щоб вони запроваджувалися, змінювалися або скасовувалися лише після попереднього повідомлення мінімум за два місяці.
Джерело: УНН