Вчора депутати двічі провалили голосування в Раді за перенесення на раніше розгляду двох законопроектів про соєво-ріпакові правки – №7403-2 та №7403-д. За невідкладнй розгляд цих документів висловилися першого разу тільки 135 нардепів і другого – 164 (деталі – далі у результатах голсоування). Тож тепер вірогідність скасування 15-18 млрд грн збитків для аграрії на цьому сесійному тижні – невисока. Якщо жоден із варіантів не проголосують, то набере чинності норма, прийнята раніше депутатами: з 1 вересня 2018 року ПДВ виробникам сої та ріпаку взагалі не відшкодовуватиметься, а лише – переробникам.
Наприкінці 2017 року депутати відмінили своє рішення про експортний ПДВ для аграріїв. Відповідно до прийнятої тоді правки, неповернення експортного ПДВ для для експорту насіння соняшнику взагалі скасовується. Тобто, товаровиробник і далі отримуватиме ПДВ при експорті. Щодо ріпаку відклали скасування експортного ПДВ до 1 січня 2020 року, тобто ще на 2 роки. Щодо сої — до 1 вересня 2018 року (і ця норма про неповернення ПДВ вводиться лише на 3 роки).
Спочатку перед залою з відповідним проханням виступив представник аграрного комітету нардеп Вадим Івченко а поруч стояли його колеги – І. Мірошніченко, С. Лабазюк., С. Хлань та інші.
Від імені 22 депутатів, аграрних асоціацій, фермерів, які другий тиждень перекривають траси, просимо терміново розглянути законопроекти №7403-2 та альтернативний №7403-Д. Ми просимо зробити це, поки є кворум у залі і присутні депутати. Вже тепло і ми знаємо, що сьогодні розблокуємо процес посівної. Аграрії мають знати, що робити з соєю і яка буде на неї ціна, питання відшкодування ПДВ безпосередньо товаровиробнику при сої, ріпаку...», – заявив нардеп Вадим Івченко з трибуни Ради.
Нагадаємо, що 04.04.18 комітет з питань податкової та митної політики проголосував і подав у раду свій варіант соєво-ріпакових правок - №7403-Д, який є «клоном» документу аграрного комітету про скасування зазначених збитків. Але ключова відмінність №7403-Д – він дозволяє повернення ПДВ лише товаровиробникові першої ланки, котрий сам експортує сою та ріпак. Від цього програють дрібні та середні товаровиробники програють.
По-перше, це не їхня функція, вони займаються виробництвом. По-друге, експорт потребує додаткових коштів, залучення нових людей, гарного знання ринків, організації логістики та інше – це інший світ, в якому слід вчитися працювати не один рік. Якщо це введуть, то буде ще гірше, ніж зараз. Адже великі експортери-виробники, які також є й переробниками сої та ріпаку, зможуть продавати продукцію, купуючи у малих сировину дешевше та паралельно отримувати ще й ПДВ», – розповідає народний депутат про зазначені збитки, що дозволяє повернення ПДВ лише товаровиробникові, котрий сам експортує сою та ріпак. Це агросектор уже проходив, у результаті дрібні та середні товаровиробники програють.
https://agropolit.com