8 березня президент США Дональд Трамп підписав документ про введення мит в 25% на імпорт іноземної сталі і 10% на алюміній з метою захисту національних інтересів. У відповідь на це Китай склав список з 128 товарів, що імпортуються з США, на які планується введення мита в 15%. У переліку фігурують фрукти, сухофрукти, горіхи, вино, женьшень, безшовні сталеві труби та інші.
Світову спільноту цікавило, чи ввійде до цього списку соя. Оцінивши негативні наслідки від мір вжитих заходів країна вирішила поки не включати соєві боби до списку товарів, які завозитимуться з 15% митом. Проте китайська сторона не стала виключати таку можливість в перспективі. Чи зможе Китай обійтися без американської сої?
Ольга Харабара, аналітик ринків зернових та олійних культур Асоціації «Український клуб аграрного бізнесу» зазначає, що при обсягах споживання сої за результатами 2016/2017 року на рівні 106,35 млн тонн в загальній структурі якого власне виробництво складає 12,9 млн тонн, Китай є цілком імпортозалежною країною. При цьому враховуючи обсяги експорту американської сої в Піднебесну, подібні заяви швидше блеф, ніж реальність.
«Забезпечити внутрішній попит на соєві боби завдяки закупівлям в інших країнах можливості немає, адже найбільшими продавцями сої на світовому ринку є саме Бразилія і США, які разом покривають 83% світового попиту. За умови введення 15%-го мита, китайським імпортерам соєвих бобів доведеться переплачувати за олійну, що призведе до втрат, як для галузі, так і для країни в цілому. Для України введення Китаєм 15%-го імпортного мита мало б позитивний ефект — цілком можна було б очікувати росту попиту на українську сою зі сторони Піднебесної. Іншим питанням залишалася б вартість бобової на світовому ринку в умовах вивільнення значних обсягів американської сої» - коментує Ольга Харабара.
//ucab.ua