Сьогодні популярність бобових культур зростає не тільки у світі, але і в Україні. До речі, у нас вже нікого не здивувати хумусом і супом із сочевиці, який можна спробувати як вдома у колі сім'ї, так і в ресторані.
Важливість бобових підкреслюється тим фактом, що ФАО ООН обрала бобові в якості основних культур для забезпечення продовольчої безпеки у світі.
·Бобові культури - поживні, багаті вітамінами та не містять глютену. Це важливе і ефективне джерело рослинного білка.
·Бобові культури - цінна культура в сівозміні, яка насичує грунт азотом біогенного походження, відновлює і піднімає родючість грунтів, є добрим попередником для майбутніх врожаїв традиційних культур.
·Бобові стійкі до впливу посухи, що сьогодні досить актуально в умовах мінливого клімату в Україні.
Все це робить їх безумовно цінною культурою у сьогоднішньому світі.
29 листопада 2018 року для детального аналізу світового ринку бобових, балансів виробництва і споживання, нюансів ринку Індії і перспектив нових ринків - ми запрошуємо Вас на Третю Міжнародну Конференцію «Бобові культури. Нові ринки. Нові можливості».
Учасники Третьої Конференції візьмуть участь в дискусіях з питань переробки бобових, підготовки свіжих і охолоджених бобових, основними споживачами яких є економічно розвинені країни - ЄС, Великобританія, США, Ізраїль, Сінгапур та інші.
Минулий сезон ясно показав, що нам варто якісно аналізувати всі виклики світового ринку бобових. Тільки на цій основі українські виробники і експортери бобових культур мають шанс зайняти значну частку на світовому ринку.
Україна - бобова! Якщо перша міжнародна конференція української бобової асоціації зібрала в Україні 180 учасників, друга конференція - вже 270, то в цьому році ми очікуємо ще більшу кількість учасників.