За словами президента Співтовариства виробників і споживачів бобових України Антоніни Скляренко, сьогодні до виробництва зернобобових як в Україні, так і у світі приділяється багато уваги. "Премія за їх вирощування та продаж постійно зростає. Слід сказати, що по середній урожайності та валовому збору у світі лідирує квасоля, нут, горох, сочевиця і, найменше поки що, займає віка. На першому місці по виробництву бобових, безперечно, Індія, на другому місці – Канада, яка за останні роки все більше переходить на вирощування зеленої та червоної сочевиці і менше відводить площ під нут. Це дозволяє їм утримувати на сьогодні позиції лідера з вирощування сочевиці – наразі в цій країні зосереджено приблизно 1 млн га сочевиці. Що стосується Європи та центральної Азії, то найбільшими виробниками є Росія, Туреччина та Франція", - зазначає Антоніна Скляренко.
За даними Співтовариства виробників і споживачів бобових України, найбільшими споживачами культур продовжують залишатися арабські країни. У раціон тамтешніх мешканців бобові входять щонаменше 5 разів на тиждень, а це до 35 кг на душу населення. Якщо подивитися на споживання у Європі та Центральній Азії, то там лідерами споживання є Туреччина, Сербія, Іспанія, Ізраїль, де споживання на душу населення становить до 30 кг/рік. На сьогодні ми бачимо суттєві зміні цих цифр, адже у Європі дуже багато переселенців із азійських країн. Це стимулює країни пильніше придивлятися до цих культур і розширювати площі.
"Що стосується місця України на світовій арені, то поки що по виробництву зернобобових ми займаємо лише 1% від загального виробництва, - зазначає Антоніна Скляренко. - Серед нішевих зернобобових традиційно лідирує горох – це і кормова, і продовольча культур. На другому місці розташувалась квасоля, а нут, маш, сочевиця замикають рейтинг популярності. Ще чотири роки тому нішеві бобові культури вирощували в основному у центральній Україні та на півдні, причому робили це фермери, що мають від 300 га землі, то на сьогодні нішевими зернобобовими культурами все більше цікавляться великі компанії та агрохолдинги. Потенціал у нас абсолютно не розкритий, а попит і цікавість з боку потенційних країн-імпортерів безумовно є. І сьогодні трейдери пильно придивляються не тільки до до української пшениці, а й до бобів".
Серед факторів, які впливають на просування і поширення практики вирощуваня бобових Антоніна Скляренко називає відсутність офіційної окремої статистики щодо обсягів вирощування зернобобових в Україні - сочевиці і нуту. Що стосується нуту, то є проблема із офіційним завезенням насіння цієї культури в Україні. Насіння завозиться у нашу країну як товарне зерно через високу ціну митних процедур.
За інформацією agravery.com