За даними Мінагрополітики, протягом звітного періоду майже на всій території країни спостерігалась в основному прохолодна погода у вигляді дощу та мокрого снігу. Мінімальна температура на глибині вузла озимих знижувалась до 1-100С морозу.
Температурний режим та достатня кількість повноцінних кормів на переважній більшості території країни забезпечують задовільну життєдіяльність мишоподібних гризунів. Разом з тим, варто відмітити, що значного підвищення чисельності та активного розселення гризунів не відмічається, оскільки протягом звітного періоду часте випадання опадів у вигляді дощу та снігу призвело до перезволоження ґрунту. В озимих посівах майже усіх регіонів нараховується 1-3, осередково в полях Луганської. Львівської, Черкаської до 4 жилих колоній на гектар. В заселених гризунами багаторічних травах, садах, неорних землях, полях після просапних культур мають місце 3-5, в осередках Житомирської, Київської, Тернопільської, Херсонської. Хмельницької до 6-8 жилих колоній на гектарі.
За слабкого та середнього ступенів у згаданих областях пошкоджено 1-10% рослин озимих зернових та ріпаку, багаторічних трав. Загроза підвищення чисельності та шкідливості мишоподібних гризунів, передусім в озимині, ймовірна в разі стійкого снігового покриву, під яким за наявності достатньої кількості корму гризуни продовжують розмноження. Інтенсивність подальшого розвитку та поширення, а також рівень шкідливості будуть визначатись насамперед, погодними умовами та ефективністю винищувальних заходів, які здійснюють на площах зі щільністю гризунів понад 3-5 колоній на гектарі, через внесення в жилі нори дозволених до використання родентицидів.
Станом на 7 грудня 2018 року захист від мишоподібних гризунів проведений на площі всього 565 тис. га (в 2017 році – 344 тис. га), з яких озимих зернових культур оброблено 327 тис. га (в 2017 році – 206 тис. га). Хімічними родентицидами оброблено 506 тис. га, біологічними – 59 тис. га сільгоспугідь.
Землекористувачам під час проведення захисних обробкок посівів сільськогосподарських культур необхідно суворо дотримуватись «Переліку пестицидів та агрохімікатів дозволених до використання в Україні», а також регламентів та техніки безпеки.
Обстеження і аналіз овочевої продукції проведений державними фітосанітарними інспекторами в малогабаритних приміщеннях для зберігання овочів показав, що картоплязмішаних сортів, яка зберігається насипом для продовольчих цілей уражена фітофторозом (0,5%, за розвитку хвороби 1,5%), мокрою гниллю (0,5-1% за розвитку хвороби 2%), фомозом (1%, за розвитку хвороби 3%). Столовий буряк сортів Червона куля та Атаман уражений фомозом – 2% за розвитку хвороби 2%. Морква сорту Шантане роял зберігається насипом, уражена змішаною гниллю – 2%, за розвитку хвороби 2,5%, чорною гниллю - 2%, за розвитку хвороби 2%. Капуста сортуХарківська зимова зберігається на стелажах. Виявлено ураження її сірою гниллю - 3%, за розвитку хвороби 4%, слизистим бактеріозом - 1% рослин за розвитку хвороби 2%.
Скрізь продовжується обстеження зерносховищ і складських приміщень, перевірка зерна і зернопродуктів на наявність комірних шкідників, які активно розвиваються за вищезазначених умов. Тому, контроль за станом збереження зерна та зернопродуктів слід проводити постійно і, в разі виявлення комірних шкідників, приступити до знезараження збіжжя через фумігацію дозволеними препаратами для боротьби зі шкідниками запасів.
В господарствах здійснюється фітосанітарний нагляд за посівами озимих зернових та ріпаку.
Мінагрополітики