Таку думку висловив економіст інвестиційного відділу Сільськогосподарської та продовольчої організації ООН (ФАО) Андрій Ярмак.
Так, експерт прийшов до висновків, що український ринок меду має дві основні проблеми:
«Якщо клієнт хоче рідкий мед, то не потрібно йому натужно пояснювати, що йому потрібен кристалізований мед — натурпродукт. Або, якщо хочеш це пояснити, підготуй бюджет в кілька десятків мільйонів доларів, та розкрути кристалізований мед», — коментує Андрій Ярмак.
Та наводить наступний приклад: на Близькому Сході імпортери навіть не хочуть чути про український мед з таких основних причин:
Коментар експерта: «Турки говорять неправду, бо імпорт меду з Китаю в Україну відсутній. Його ніколи й не було. Це раз. Також дуже легко пояснити, чому брешуть турки — бо вони самі постійно збільшують імпорт українського меду (в 2,5 рази за 5 років зросли закупки). Туреччина входить взагалі в шестірку основних імпортерів меду з України — зрозуміло, що вони самі його міксують та продають на Близький Схід, і дуже бояться, щоб місцеві імпортери не вийшли напряму на постачальників», — говорить Андрій Ярмак.
Коментар експерта: «Це правда, але у нас є виробники, які можуть постачати мед декристалізований та пастеризований. Тому це надумана проблема. Можна купити те, що тобі потрібно», — відмічає Ярмак.
Коментар експерта: «Мені дали спробувати смаки меду, які ідеально підходять місцевим споживачам. Ну просто один в один наш гречаний мед. Тобто мед повинен бути трошки різким на смак. Тому вони його міксують та додають спеції. Але український мед є надзвичайно зручним для міксів, як говорять нам імпортери з ЄС. Lagnese — є одним з найпопулярніших брендів меду тут - це німецька компанія, яка одночасно є одним з найбільшим покупців українського меду. Отже, наш мед їм підходить, бо вони вже його їдять», — зауважує експерт.
Коментар експерта: «Не пишаюсь цим, але навіть якщо перевірити світову торгову статистику, то український мед є найдешевшим в світі, на рівні з медом з Індії! І це, до речі, наш головний конкурент на ринку Близького Сходу. І ще одне — така низька ціна — це наслідок проблеми №1, про яку я говорив!
Коментар експерта: «Якість українського меду підтверджується географією експорту. Лідери: Німеччина, Польща, США, Бельгія. Це найвибагливіші країни щодо якості меду, і вони купують 66% українського меду! А Близький Схід вже смакує наш мед через Німецьких, Турецьких та інших постачальників, не здогадуючись про це», — наголошує Андрій Ярмак.
Нагадаємо, у 2018 Україна експортувала майже 50 тис тонн меду.
agravery.com