Аби отримати гарний врожай сої – треба розумітись на тонкощах вирощування цієї культури. Щоб продати зерно по найвищих цінах – потрібно орієнтуватись на ринку. Аби отримати додатковий прибуток – необхідно налагоджувати переробку, або шукати свою нішу. Саме для цього Agravery.com разом із компанією BASF продовжує освітній спецпроект "Актуальне про сою", в якому розповідаємо все про цю культуру, починаючи зі світового та українського ринків збуту, найменших нюансів у вирощуванні і закінчуючи найнеймовірнішими продуктами переробки та сферами використання сої.
У агрокорпорації «Крупець» минулого року отримали 3 тонни сої з гектару, а найкраще поле показало врожайність на рівні 4,2 тонн з гектару. При цьому середня врожайність в Україні була більш ніж на тонну менше та складала 2,58 т/га. Яким чином господарству вдалось досягти такого результату в інтерв’ю для Agravery.com розповідає агроном Віталій Заєць.
Яка була площа найбільш врожайного поля та який був попередник перед соєю?
- Площа поля становить 207 гектарів. Попередником була кукурудза.
Який був обробіток ґрунту та система живлення?
- В минулому році після збирання кукурудзи ми провели осінню оранку. Ранньою весною закрили вологу, після чого внесли 200 кілограмів діамофосу на гектар під передпосівну культивацію. На мою думку, сої для того, щоб відбувся добрий розвиток на перших етапах, необхідно дати усі основні елементи живлення, в тому числі і азот. Справа в тому, що бульбочкові бактерії починають активно працювати лише після фази першого трійчатого листка. Але ж рослина і до цього потребує азотного живлення, тому ми вносимо саме діамофос – це забезпечує рослину достатньою кількістю азоту на цьому етапі вегетації.
Коли сіяли, якою була густота посіву та глибина у минулому році?
- Сою ми сіяли вузькорядним способом із міжряддям 11,5 см на глибину 3-4 сантиметри. Висівався сорт Кордоба у нормі 700 тисяч насінин на гектар. Посів ми завершили приблизно 6-7 травня.
Ви використовували інокулянти на сої?
- Так, безперечно. Ми використовували інокулянти ХайКот Супер Соя у нормі 1,42 л/т та ХайКот Супер Соя Extender у нормі 1,42 л/т в баковій суміші з протруйником Стандак® Топ в нормі 1 л/т.
Чи задоволені ви були протруйником?
- Ми лишились задоволені результатом – обробка сумішшю дала змогу захистити рослину на ранніх етапах розвитку від хвороб та шкідників та забезпечити сою бульбочковими бактеріями в достатній кількості.
Як ви захищали посіви сої від бур’янів минулого року?
- Ми використовували ґрунтові гербіциди - вносили Стомп® 330 у нормі 1,6 л/га, Фронтьер® Оптіма у нормі 0,3 л/га, а також 0,3 л/га препарату на основі метрибузину.
Чи вистачило цим препаратам вологи, аби якісно спрацювати, адже весна минулого року була доволі спекотна?
- Не зовсім. Погода дійсно була не самою оптимальною для роботи ґрунтових гербіцидів. Але це було для нас очікувано – головною метою ґрунтової суміші було дотримання в чистому вигляді поля до фази третього трійчатого листка. Проведена обробка показала ефективність 80 відсотків, тож подекуди почали з’являтися сходи лободи. Склались такі умови, що ми не змогли вчасно внести Базагран® на посівах сої і відповідно вимушені були провести обробку сумішшю препаратів Базагран® та Пульсар®. Вийшла суміш, яка тепер поєднана у препараті Корум®. Суміш спрацювала добре - ми лишились задоволені.
Читайте також: Заборонене міністерство. Хто відповідає за агросектор в різних країнах?
У другій половині літа пішли інтенсивні дощі, чи не сприяло це прояву хвороб?
- Першу обробку сої ми проводили фунгіцидом Абакус®, норма 0,8 л/га, у фазу бутонізації. Планували при необхідності повторити обробку цим препаратом у тій же нормі пізніше, але потреби не було.
А чи не було проблем із шкідниками?
- У якості профілактики ми внесли інсектицид на основі лямбда-цигалотрину у нормі 0,15 л/га. Від кліща при виникненні необхідності планували вносити акарицид, який також не знадобився в тому році.
А як вплинули погодні умови на врожай, особливо дощі, які минулого року випадали в середині літа?
- Звісно що ті дощі, які випали під час жнив пшениці, були дуже вчасними для розвитку сої. Але, як на мене, головна запорука високого врожаю – це гарна система захисту. Що і підтверджується статистикою, адже наше господарство традиційно збирає не менше трьох тонн сої з гектару. Тому минулий рік не став винятком.
Яка ситуація цього року?
- Сою ми посіяли ще до Великодня, тобто трохи раніше ніж минулого року. Висівали із міжряддям 22 см. Через великі опади ми не змогли вчасно обробити посіви сої від бур’янів – тому новий препарат Корум® якраз став у нагоді і вирішив всі проблеми з перерослими бур’янами – лободою, яка на момент обробки вже мала три-чотири пари листків; осотом, який був вищим за сою; щирицею, геранню, видами гірчаків та іншими дводольними бур’янами. Інші препарати у такій ситуації ми не розглядали.
Корум вносили у фазу другого трійчатого листка у нормі 1,7 л/га з додаванням прилипача Метолат у нормі 1 л/га. Гербіцид використали на площі 450 га і задоволені. На даний момент соя виглядає добре, навіть краще ніж минулого року. Дещо гірша ситуація на піщаних ґрунтах, але на загальну картину це не вплине.
А як у вас із шкідниками та хворобами цього року?
- Інсектицидами вже два рази обробляли. Нажаль, було велике заселення чортополохівки. Фунгіцидну обробку тим же продуктом, що і минулого року також провели, хвороб поки що немає.
Читайте також: Освіжись: яку альтернативу лимонаду пропонують українські стартапери?
Чи достатньо опадів у цьому році для розвитку сої?
- Ну як вам сказати, якщо за один день випадає місячна норма – це також не дуже добре. У нас весною кожен день був дощ, а потім почалась засуха і земля вже повністю суха. І дощів немає, 7 липня випало 2 мм опадів, та хіба ж це дощ? А взагалі від погоди багато чого залежить. От дивіться, яка була гарна осінь та весна для озимої пшениці. І що в результаті? У червні під час наливу зерна вдарила спека і зерно вийшло щупле, невиповнене. В результаті я бачу, що 8 тонн з гектару в нас не буде. Зберемо приблизно по 7 тонн. Або інша ситуація, кукурудза минулого року виглядала так, що шкода було дивитись, а зібрали гарний врожай. Усе це вплив погодних факторів, які від нас не залежать.
Але сучасні технології дозволяють вберегти той врожай, який дасть нам потенціал насіння, живлення та погодні умови і головним аспектом у цьому є захист посівів. Саме про це ми розповімо вам у наступному матеріалі.
agravery.com