Аграрний тиждень. Україна
» » Президенські терміни ринку землі: реальність чи міф?
» » Президенські терміни ринку землі: реальність чи міф?

Президенські терміни ринку землі: реальність чи міф?


Однією з глобальних проблем української економіки є становлення цивілізованого ринку землі. Нам є куди розвиватися, але для цього держава повинна забезпечити людей відповідними умовами, і відкриття прозорого ринку землі в Україні є першочерговим фактором.

Нагадаю, що мораторій на продаж земель сільськогосподарського призначення був введений у 2001 році як тимчасовий захід з метою врегулювання земельних відносин. 22 серпня 2018 року набрало чинності рішення ЄСПЛ у справі «Зеленчук і Цицюра проти України», яке тільки підтвердило, що мораторій порушує права людини. На думку суду, заборона на продаж земель сільськогосподарського призначення суперечить Європейській конвенції про захист прав людини, а також Конституції України.

В офісі президента заговорили про скасування мораторію. Нещодавно, виступаючи на бізнес-форумі в Туреччині, Володимир Зеленський повідомив, що нова влада України планує відкрити ринок землі уже наступного року, провівши до кінця 2019-го земельну реформу.  «В цьому році ми обов’язково проведемо земельну реформу, що вже наступного року дозволить створити ринок землі на 40 мільйонів гектарів, що є однією з найкращих у світі за своєю якістю». 

Реальність чи міф?

Якщо навесні ми обговорювали перспективи запровадження ринку землі в Україні то сьогодні я бачу реальність, на яку ми так довго чекали. Не думаю, що після таких «гучних» обіцянок президента на міжнародному рівні буде крок назад. І тут головне не приймати «поспішних» законів аби довести, що ми рухаємось в сторону досягнення мети.

В нової команди, що прийшла до влади, є своє бачення ринку землі та схеми його відкриття, проте на сьогодні нам не відома концепція, за якою буде працювати цей ринок, немає закону про обіг землі в Україні без якого не зможе існувати ринок землі. 

Задача №1 -  це ухвалення законодавчої бази, яка захистить інтереси власників, орендарів (фермерів). Ринок землі може бути відкритим тільки за умови встановлення законодавчих обмежень.

Насправді, є багато питань, які потрібно впорядкувати для того щоб ринок землі запрацював, серед яких:формування ціни землі, для уникнення спекуляцій;впорядкування Державного земельного кадастру, Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та інше.

Висновки

Цивілізованому ринку землі в Україні, який діє у всьому світі,  — бути та перспектива його розвитку є, але за умови встановлення чітких правил. За оцінкою Світового банку, скасування мораторію буде приносити економіці України щорічно 0,7 - 1,5 млрд і це не може не радувати. 

Запровадження повноцінного ринку землі дозволить вирішити низку важливих проблем сьогодення, зокрема: створення робочих місць в сільській місцевості та інвестиційної привабливості сільського господарства, встановлення об’єктивної ринкової вартості земельних ділянок с/г призначення, а саме головне реалізація права приватної власності усіма суб’єктами земельних відносин.

 

agravery.com

Схожі новини
  • Чому важливо прийняти закон про обіг сільгоспземель?
  • Порошенко підписав закон про земельний мораторій
  • Порошенко має сумнів щодо можливості відкриття ринку землі найближчим часом
  • Бальцерович: продовження мораторію на продаж сільгоспземель — це антиреформа
  • Мораторій буде скасований автоматично

  • Додати комментар
    Кликните на изображение чтобы обновить код, если он неразборчив

    Забороняється використовувати не нормативну лексику, принижувати інших користувачів, розміщувати посилання на сторонні сайти, та додавати рекламу в коментарях.