Дві моделі ціноутворення після відкриття ринку землі назвав Олексій Мушак, радник прем'єр-міністра Олексія Гончарука, активіст земельної реформи під час круглого столу «Механізми запровадження ринку сільгоспземель в Україні».
Олексій Мушак зазначив, що ціна землі залежатиме від відсотків кредитування на придбання ділянок та від потенційних доходів, які може отримати покупець землі, повідомляє AgroPolit.
«Перша модель – вартість землі буде напряму залежати від вартості залучення капіталу. Візьмемо, що сьогодні в Україні вартість залучення капіталу – 7-8%, а середня оренда буде становити $160 дол за га. Тоді треба помножити вартість залучення капіталу (7% дорівнює $13) на вартість оренди ($160). Так, вийде близько $2 тис.», – розповів Мушак.
Експерт зазначив, що $2 тис. – це сума, близька до нинішньої вартості передачі землі за договором емфітевзису, яка становить $1600-$1700. І додав, що дешевше купуватимуть площі у Херсонській області та на Волині, дорожче – у Вінницькій, Полтавській та Черкаській областях, де висока конкуренція серед аграріїв, охочих працювати на землі.
Якщо в Україні аграрії зможуть купувати під менші відсотки по кредитах, ціна землі буде наближатись до показників у країнах ЄС.
У ЄС середня оренда землі – 500 євро. Відповідно, кредити дешеві. Тому й отримують 25 тисяч євро ціну землі», – додав Мушак.
Друга модель ціноутворення – потенційних дохід аграрія, який придбає землю. Тобто, ціна залежатиме від інвестиційної привабливості.
За другої моделі враховується потенційний показник EBITDA (обсяг прибутку до вирахування витрат за відсотками, сплати податків та амортизаційних відрахувань). EBITDA помножити на 6-7% – отримаємо суму, яку господар буде готовий заплатити за придбання землі. Цей підхід – питання інвестицій», – розповів Мушак.
Ціна землі для фізичних, юридичних осіб та юридичних осіб за участі іноземців буде однаковою, проте сума податку буде різною для фермерів та агрохолдингів, розповів активіст земельної реформи.
Джерело: Usba.com.ua