Стартувала нова швейцарсько-українська програма «Розвиток торгівлі з вищою доданою вартістю в органічному та молочному секторах України». Головна мета – створення можливостей для бізнесу в обох секторах, зокрема, сприяння збільшенню рівня зайнятості та доходів, особливо у сільській місцевості.
На першому засіданні Наглядової ради нової Програми заступник Міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України Тарас Висоцький підкреслив: «Молочна галузь є в пріоритеті міністерства з точки зору продовольчої безпеки та доступності безпечних харчових продуктів. За розвиток органічного виробництва відповідальна заступниця Міністра Інна Мєтєлєва. Ми будемо сприяти розвитку органічного та молочного секторів. Нам потрібен ривок у розвитку цих галузей, а саме: допомога у нормотворенні, навчанні та комунікації, діджиталізації, щоб міністерство мало можливість швидше впроваджувати зміни».
Виконуюча обов’язки Голови Держпродспоживслужби Ольга Шевченко відзначила: «Підтримка з боку Програми є дуже важливою, і хочу підкреслити, що ця співпраця стимулюватиме розвиток обох секторів. Впевнена, що Програма реалізується максимально успішно і в майбутньому ми побачимо динамічний розвиток, який стане прикладом для інших напрямів».
У свою чергу, про важливість Програми та багаторічну швейцарсько-українську співпрацю зазначив Віктор Шуткевич, заступник директора Швейцарського бюро співробітництва Посольства Швейцарії в Україні: «Продовжуючи багаторічну плідну співпрацю, Уряд Швейцарії надає тепер технічну підтримку, в першу чергу, для наших основних партнерів Мінекономіки та Держпродспоживслужби. Важливо зазначити, що Програма активно долучається до виконання цілей, чітко визначених Урядом України».
Очікується, що в результаті впровадження Програми приватні малі і середні підприємства (виробники, переробні підприємства, надавачі послуг), а також відповідні органи державної влади, що працюють в органічному і молочному секторах, сприятимуть розвитку сталої торгівлі та створенню робочих місць в цих секторах.
Цілі Програми:
Програмою передбачається підтримка політичного діалогу із залученням широкого кола зацікавлених сторін для вдосконалення нормативно-правової бази та бізнес-середовища, що сприятиме підвищенню якості та безпечності продукції в обох секторах.
Органічний світовий ринок оцінюється у 90 млрд доларів США, що відкриває потенційні можливості для експорту української органічної продукції. В рамках Програми буде підтримано створення Органічної платформи із залученням багатьох зацікавлених сторін задля зростання торгівлі органічною продукцією з вищою доданою вартістю на внутрішньому і зовнішньому ринках.
У молочному секторі Програма працюватиме над підвищенням рівня довіри до вітчизняної молочної продукції через підтримку інформаційної кампанії для споживачів. З цією метою спільно з бенефіціарами Програми планується впровадження в Україні програми контролю сирого молока, , яка буде еквівалентна підходам у країнах ЄС у забезпеченні прозорості та простежуваності на етапі виробництва молока та введення його в обіг. Дані про якість та безпечність сирого молока мають стати також важливим джерелом інформації для здійснення ризик-орієнтованого інспектування. Мінекономіки та Держпродспоживслужба отримають технічну підтримку в підвищенні компетенцій в проведенні оцінки ризиків та застосування ризик-орієнтованих концепцій в їхнє операційне середовище.
В молочному секторі додаткова цінність досягатиметься, у першу чергу, через дотримання вищих стандартів якості і безпечності молока. Важливим аспектом у розбудові торговельного потенціалу стане доступ до ринку дрібних (крафтових) виробників молочної продукції. Також Програма спільно з партнерськими організаціями державного та приватного секторів розбудовуватиме сервіси доступних знань та технічної інформації для широкого кола користувачів.
Програма впроваджується Дослідним інститутом органічного сільського господарства (FiBL, Швейцарія) у партнерстві із консалтинговою компанією SAFOSO AG (Швейцарія) та фінансується Швейцарською Конфедерацією через Державний секретаріат Швейцарії з економічних питань (SECO).
Довідково
Про Швейцарське бюро співробітництва Посольства Швейцарії в Україні
Швейцарська програма співробітництва в Україні на 2015 – 2019 рр. спрямована на підтримку чотирьох основних напрямків: сталий економічний розвиток, стале використання енергоресурсів та міський розвиток, врядування та відновлення миру, а також здоров’я. Окрім того, Швейцарська Конфедерація надає гуманітарну допомогу в регіони та цільовим групам, які постраждали від конфлікту на сході України. Річний бюджет Швейцарської програми співробітництва в Україні сягає 25 мільйонів швейцарських франків.
Про FiBL
Дослідний інститут органічного сільського господарства (FiBL, Швейцарія) є одним із провідних інститутів у галузі органічного сільського господарства. Сильні сторони FiBL полягають у його міждисциплінарних дослідженнях, нововведеннях, розроблених спільно з фермерами та представниками харчової промисловості, а також у швидкому обміні знаннями. У FiBL працює близько 280 співробітників у різних країнах.
Про SAFOSO AG
SAFOSO – швейцарська консалтингова компанія з розбудови потенціалу. Компанія працює у напрямку досягнення глобальних цілей у сфері охорони здоров’я тварин, безпечності харчових продуктів, продовольчої безпеки споживачів і сталої торгівлі продуктами тваринного походження, таких як м'ясо і молоко. SAFOSO співпрацює з приватними компаніями, урядами, міжнародними організаціями, групами споживачів, діагностичними компаніями і науковими інституціями SAFOSO акцентує увагу на харчовому ланцюгу ще до етапу збирання врожаю, оскільки управління безпекою харчових продуктів є найбільш ефективним тоді, коли воно починається на початку виробничого процесу. Співробітники SAFOSO володіють сучасними науковими підходами і знаннями, які можуть стати корисними для клієнтів.