Оптова ціна на цибулю в Україні демонструє стабільність — вона не змінювалася вже більше двох з половиною місяців і знаходиться на рівні 0,23 $/кг (5-6 грн/кг).
Про це інформують аналітики «EastFruit».
«У попередньому році в цей час ціни на цибулю продовжували рости. До середини грудня 2018 року ціни на цибулю вперше перевищили 0,5 $/кг, що не привело до зростання продажів — виробники навпаки, стали притримувати цибулю. Як показав час, вони не прогадали — урожай цибулі виявився катастрофічно низьким в більшості країн ЄС, що призвело до безпрецедентного зростання цін в Європі і „потягнуло“ за собою ціни на цибулю в Україні», — йдеться в повідомленні.
Зазначимо, що у травні 2019 року був період, коли продати цибулю в Україні оптом можна було дорожче 1 $/кг. Однак потім ціни різко знизилися і майже всі учасники ринку очікували, що вони впадуть нижче собівартості. Однак поки що цього не сталося.
«Найбільш песимістичні прогнози цін на цибулю для України і Європи на новий сезон поки що не виправдовуються, хоча площі під цибулею і побили всі попередні рекорди. Учасники ринку вважають, що головною причиною того, чому ціни на цибулю утримуються на прийнятному рівні, є складні погодні умови для вегетації цибулі в цьому сезоні, які були відзначені і в Україні і в країнах Євросоюзу. Також, цілком можливо, що запаси цибулі виявляться більше, ніж багато хто чекає - адже багато посередників планують заробити на підвищенні оптових цін на цибулю до весни. Однак прогнозувати такий розвиток подій з повною впевненістю можна, особливо якщо припустити, що запаси цибулі і правда дуже високі», — додають експерти.
На сьогоднішній день середня ціна на цибулю в Україні вище на 0,01−0,033 $/кг, ніж в Білорусі і Росії і на 43% вище, ніж в країнах Центральної Азії (Узбекистан, Казахстан, Таджикистан). Проте, різниця в цінах недостатня, щоб запустити імпорт цибулі з цих країн.
«Експорт цибулі з України також не дуже цікавий, тому що ціни на цей овоч в Польщі вище, ніж в Україні, всього на 0,03 $/кг. Теоретично, найближчим часом Україна змогла б експортувати невеликі обсяги цибулі в Румунію, де нещодавно побувала група українських овочівників і експортерів овочів і фруктів за підтримки „Української плодоовочевої асоціації“, ФАО і ЄБРР», — стверджують аналітики «EastFruit».
У будь-якому випадку відсутність динаміки на ринку цибулі говорить про збалансованість попиту і пропозиції. Швидше за все, істотних змін на цьому ринку до середини січня 2020 роки вже не буде, вважають фахівці.
ІЦ УАК за матеріалами Agravery
agroconf.org