Споживчі ціни в Україні не збільшуються вже п'ять місяців поспіль, а за підсумками 11 місяців інфляція склала всього 4,4%.
За даними Держстату, у листопаді споживча інфляція склала всього 0,1%, пише газета "Комарсант-Україна".
Цей показник аномальний для кінця року, відзначає видання. За останні десять років низький приріст цін у листопаді спостерігався лише в минулому році (+0,3%), коли уряд посилив контроль над ціноутворенням.
При цьому середній показник листопадової інфляції в останнє десятиліття - більше 1,2%.
Офіційно інфляції в Україні практично немає вже п'ятий місяць поспіль: у липні-серпні ціни знижувалися, у жовтні інфляція була нульовою, а у вересні і листопаді зростання цін не перевищувало статистичної похибки.
Як і рік тому, в листопаді Держстат не помітив характерного для кінця року сплеску цін на продукти харчування. Минулого місяця продовольчі ціни, за даними відомства, і зовсім залишилися незмінними.
Різке подорожчання яєць (+12,7%), молока (+4,1%) і сиру (+2,5%) було компенсоване триваючим зниженням цін на цукор (-7,1%), фрукти (-2,5%) і овочі (-1,3%).
"Оптові ціни на овочі вже стабілізувалися, але на ситуацію впливає тепла погода, на ринку є пропозиція з боку приватників. З першими морозами вартість овочів почне зростати. Що стосується цукру, то ми очікуємо стабілізації ринку до кінця року і зростання цін із січня", - зазначає генеральний директор асоціації "Український клуб аграрного бізнесу" Володимир Лапа.
Уперше з лютого було зафіксоване зниження цін на м'ясо (-0,5%).
Цей процес голова Аграрного союзу Геннадій Новиков пояснив тим, що роздрібний ринок відчув почалося влітку падіння закупівельних цін на м'ясо.
Ще одним фактором, що вплинув на загальний показник інфляції, стала стабілізація цін на паливно-мастильні матеріали (-0,1%), які дорожчали протягом двох місяців.
"Ціна бензину в останні місяці дійсно залишається стабільною. Більш того, якщо уряд не буде змінювати систему оподаткування, то немає підстав очікувати найближчим часом зростання цін на бензин", - визнає заступник директора дослідницького центру" Психея "Геннадій Рябцев.
Майже не змінюються ціни на одяг і взуття (+0,3%), а також на побутові товари (+0,2%).
Незначне зниження житлово-комунальних тарифів (на 0,1%), зафіксоване Держстатом, виглядає нелогічним, оскільки жодна з послуг ЖКГ в листопаді не подешевшала.
Тарифи на комунальні послуги або залишалися незмінними, або трохи збільшилися: подача гарячої (+0,4%) і холодної (+0,1%) води, а також квартплата (+0,1%).
З урахуванням позитивної ситуації на продовольчому ринку загальна інфляція за підсумками 11 місяців склала лише 4,4% (за останні 12 місяців - 5,2%).
Настільки низьких показників в Україні не було з 2002 року, коли в країні спостерігалася дефляція, відзначає видання.
Більше того, такі результати виявилися несподіваними і для Кабміну.
Офіційний урядовий прогноз інфляції на 2011 рік становить 8,9%, тоді як у жовтні, коли тенденція гальмування зростання цін була очевидною, прем'єр-міністр Микола Азаров заявив, що в такій ситуації можна сподіватися на зниження річного показника інфляції до 7%.
Економічна правда