Озиме жито – цінна продовольча культура, увага до якої за останній час ослабла. Невибагливе до умов вирощування озиме жито може культивуватися в монокультурі протягом багатьох років без внесення азотних добрив. Пояснити це можна здатністю цієї культури формувати і підтримувати активне функціонування асоціативної системи з ризосферними бактеріями-азотфіксаторами.Серед азотфіксаторів, які заселяють кореневу зону сільськогосподарських культур одними з найбільш активних є бактерії роду Azospirillum. В Інституті сільськогосподарської мікробіології на основі азотфіксувальних бактерій роду азоспірилум створено мікробний препарат діазобактерин. Азоспірили, що складають основу діазобактерину, виділені з природного біоценозу, вони безпечні для людей і тварин, не забруднюють навколишнє середовище.
Результати багаторічних польових і виробничих дослідів, проведених в Чернігівській і Житомирській областях, показали високу ефективність діазобактерину як засобу поліпшення азотного живлення озимого жита та підвищення урожайності культури. При його застосуванні врожайність озимого жита підвищувалась в середньому на 2,3-7,1ц/га (10,0-25,0%).
Про поліпшення азотного живлення рослин за рахунок атмосферного азоту свідчать дані, що були одержані нами при вивченні активності процесу азотфіксації в кореневій зоні озимого жита протягом 10 років. Аналіз отриманих даних показав, що при інокуляції насіння озимого жита діазобактерином різко підвищується активність фіксації атмосферного азоту в кореневій зоні культури. Так, у фазу цвітіння (фаза найвищої активності біосинтетичних процесів у рослині) активність фіксації атмосферного азоту під впливом діазобактерину збільшилась в 1,5-5 разів в залежності від року досліджень у порівнянні з варіантом без інокуляції. В цілому за вегетаційний період активність процесу азотфіксації у варіантах із діазобактерином зростала в 2,5-6,8 разів.
Збільшення вмісту білкового і небілкового азоту в зерні озимого жита під впливом діазобактерину можна пояснити тим, що поряд з азотфіксувальною функцією, азоспірили є також продуцентами біологічно активних сполук, під впливом яких посилюється ріст коренів, збільшується їх біомаса, а зрештою і поглинальна здатність.
Рис. 1. Вплив діазобактерину на вміст незамінних амінокислот в зерні озимого жита сорту Верхнячське 32 по фону P90K90 |
Рис. 2. Збереження рослин озимого жита сорту Верхнячське 32 від сходів до збирання |