У чому секрет успішної роботи в кризовий період та як правильно розставити пріоритети у виробництві, аби не тільки залишитись на ринку, а й зайняти лідируючі позиції, розповів директор ГК «Нива Перечславщини» Віталій Шакель.
ГК «Нива Переяславщини» — вертикально інтегрована компанія у Київській області. Підприємство спеціалізується на вирощуванні зернових, виробництві та переробці свинини, продукцію реалізують під власною торгівельною маркою «П’ятачок». На кінець 2021-го маточне поголів’я перевищило 19 тис. гол.
«2021-ий для свинарства в Україні був роком випробуванням на міцність. На початку року стрімко зросли ціни на зернові, практично вдвічі, і це при повному обвалі ціни на свинину. Для багатьох компаній вартість м’яса була нижче собівартості, що спричинило скорочення поголів’я у країні. Таку ситуацію без належного запасу міцності багато виробників просто не пережили. Однак так утворився певний дефіцит на ринку свинини і друга половина року була б компенсацією за складний початок року, якби не енергетична криза — вартість газу знову болюче вдарила по виробникам. Аналіз нинішньої ситуації показує, що чогось подібного слід чекати й у наступному році.
Група компаній «Нива Переяславщини» пройшла 2021-ий рік без особливих втрат лише тому, що кількома роками раніше була обрана правильна стратегія щодо обох складових виробництва – і щодо енергетичних ресурсів, і щодо зернових. Ми практично не використовуємо газ, що дозволило суттєво зекономити. Нині усі наші тваринницькі комплекси та основні виробничі потужності комбікормового заводу із виробництва гранульованих комбікормів, м’ясопереробного цеху, офісні приміщення опалюються з допомогою відновлюваного джерела енергії, побічного продукту нашого землеробства — соломи, яка наразі у 17 разів дешевша за газ.
Щодо зернових, вихід із ситуації постійних стрибків цін знайшли у розширенні потужностей одночасного зберігання зерна. Вже два роки поспіль закуповуємо зернові саме у сезон збирання врожаю, використовуючи розумно фінансові інструменти та можливості банківських позик, що дозволило оптимізувати витрати.
Цьогоріч добудували черговий дванадцятий тваринницький комплекс, вийшовши таким чином на 19 тисяч голів свиноматок, що міцно закріпило нас на другій позиції у свинарстві в державі. Однак через те, що основну частину вирощених тварин продаємо живою масою, втрачаємо додану вартість, тому будівництво нового м’ясопереробного підприємства на 300 робочих місць, сучасного, роботизованого і високотехнологічного, є стратегічним завданням. Уже почали його реалізацію. Зокрема працювали над будівництвом заводу із рендерингу – по суті, чи не єдиного в Україні ультрасучасного виробництва м’ясо-кісткового борошна та технічного жиру із побічних продуктів тваринного походження. Це підприємство замкнутого циклу, де всі процеси контрольовані комп’ютерами й виготовлення кінцевого продукту не тільки високомаржинальне, але і дружнє до природи із дотриманням усіх найсуворіших екологічних вимог, із багатоступеневим очищенням повітря, води і практично безвідходне.
Ще один аспект розвитку — модернізація комбікормового заводу, що дозволило збільшити виробничі потужності зі 180 до 230 тисяч тонн комбікормів за рік. Також збільшили потужність елеватора на 30 тисяч тон — до 173 тисячі тон зернових одночасного зберігання.
Щодо планів на наступний рік, розвиток компанії відбуватиметься за другим законом діалектики — взаємного переходу кількісних змін в якісні. 2022-ий буде роком підвищення ефективності компанії.
Не без того, що продовжимо нарощувати потужності, бо саме у 2022-му році буде введено у дію першу чергу заводу із рендерингу. Також це виробництво передбачає зведення нового колектора стічних вод протяжністю 9 кілометрів, очисних споруд, нової потужної газової системи для постачання природного газу, облаштування електропідстанції на 3.2 ТВт. Маємо звернути увагу на вдосконалення вже працюючих підрозділів, провести ремонти, покращити технологічно.
Одним із пріоритетів наступного року буде соціальна складова: у планах будівництво будинку для співробітників малосімейного типу, комфортного і зручного житла на 200 місць для працівників майбутнього заводу та діючих потужностей. Також змінимо вектор із роботи компанії для громад на спільну роботу задля розквіту сіл.
Щодо очікувань у свинарстві, наразі спостерігаємо дефіцит свинини для внутрішнього ринку. Ціни ще не досягли свого максимуму, бо дешева європейська свинина потрапляла на український ринок, та, враховуючи динаміку та скорочення поголів’я свиней у Європі, усі погляди знову зверненні до України. Переконані, що вона не розчарує!» - коментує Віталій Шакель.