"Йде другий місяць війни. Шок перших днів минув. Можна сказати, що наші молочні підприємства відновили всі зв’язки, крім експортних. Держава підставила плече, запровадивши закупівлю молочних продуктів – сиру, масла, сухого, згущеного і UHT молока. Зараз 30% реалізації молочної продукції здійснюється через держзакупівлю", – про це розповів Арсен Дідур, виконавчий директор Спілки молочних підприємств України.
Він повідомив, що молочна галузь України зараз здатна задовольнити всі потреби країни в основних видах молочної продукції. Кілька мільйонів громадян виїхали, частина території окупована. Оскільки, за його оцінкою, стабільну роботу відновили близько 60-65% переробних підприємств, то з урахуванням залишків на складах – сиру, сирного продукту, сухого молока, згущеного молока, яке раніше відправлялося на експорт, попит на молочну продукцію може бути задоволений вітчизняними підприємствами. Заводи відновили обсяги переробки, деякі навіть збільшили. Частина підприємств знаходиться на окупованій території, частина у прифронтовій зоні, але з урахуванням того, що до війни багато заводів працювало із завантаженням 0.6, то зменшення кількості працюючих підприємств ніяк не позначилося на обсягах молока, що закуповується переробниками, особливо з урахуванням того, що закрилися деякі іноземні заводи. Тому працюючі заводи змогли збільшити обсяг переробки.
Оскільки вітчизняна молочна галузь може забезпечити внутрішній попит, то СМПУ ставить питання про те, щоб взагалі прибрати зі списків критичного імпорту молочні продукти, тому що недоцільно витрачати валюту на ті продукти, які ми можемо виробляти самі.
30% реалізації молочної продукції зараз йде через державні закупівлі, 20% – це реалізація по своїх каналах, а 50% – продажі через мережі. І проблема в тому, що мережі, продовжуючи практику неплатежів, створюють серйозну проблему. І вона стосується не тільки постачальників. Адже ці неплатежі призводять до того, що заводи у свою чергу не можуть вчасно розраховуватися з постачальниками сировини, аграріями, а це тягне за собою виникнення проблем, які не дають їм вчасно провести посівну і заготівлю кормів.
"Питання взаємовідносин торговельних мереж і постачальників постійно знаходиться в центрі уваги СМПУ. У Продштабі при Офісі Президента та у Міністерстві агрополітики регулярно проходять наради, де це питання обговорюється. І поки мережі шукають виправдання своїм неплатежам, постачальники шукають альтернативні шляхи продажів: реалізують свою продукцію на ярмарках, переорієнтовуються на дрібні локальні мережі, намагаються розширити участь у держзакупівлях. І всі намагаються уникнути співпраці з мережею Fozzy", – зазначив виконавчий директор.
СМПУ активно працює, сприяє тому, щоб в умовах мобілізації заводи не залишилися без персоналу, щоб підприємства, які розвозять продукцію по всій Україні, не залишилися без транспорту. Спілка супроводжує офіційне забезпечення – готує звернення, консультує заводи, як правильно оформляти ці важливі документи в умовах воєнного стану.
Спілка постійно співпрацює з Мінагрополітики, добиваючись того, щоб максимальна кількість молочних продуктів потрапила до списку держзамовлення і максимальна кількість підприємств СМПУ отримала можливість брати участь у держзакупівлях.
Крім того, СМПУ домоглася для підприємств галузі статусу, за якого вони мають право закуповувати газ у постачальника «останньої надії». Тому з точки зору енергозабезпечення по газу молочні підприємства захищені.
"Можу сказати, що труднощі останнього часу згуртували заводи СМПУ. У нас постійно відбувається обговорення поточних проблем, ми проводимо опитування, вислуховуємо думки, працюємо з підприємствами індивідуально. Я думаю, що підприємства бачать реальну користь діяльності СМПУ, адже ми постійно на зв‘язку, допомагаємо вирішувати практичні питання і повністю забезпечуємо супровід спілкування наших підприємств з державними інституціями.
Щодо врегулювання взаємин молокозаводів з торговими мережами, то, як я вже згадував – це найважливіше зараз питання, яким Спілка постійно опікується. І це питання не лише бізнесу, а й продовольчої безпеки, адже мережа це одна із ланок ланцюга постачання продовольства населенню. І вчасні розрахунки торгівлі це можливість переробників вчасно розраховуватися за сировину з аграріями. А все разом – це збереження тваринництва і молокопереробки", – підсумував Арсен Дідур.
ІЦ УАК за матеріалами infagro
agroconf.org