Європейські країни-учасниці «Ініціативи трьох морів» (3SI, Тримор’я) створили новий формат партнерства й ухвалили рішення щодо участі України в усіх проектах об’єднання на правах країни-партнера. Про це повідомляє Euractiv.
На відміну від стратегічного партнерства, яке пов’язує країни 3SI із США, Британією чи Європейською комісією, нова форма партнерства адресована потенційним країнам-членам ЄС.
Ми вирішили створити особливий, новий тип партнерства з Ініціативою трьох морів — окрім стратегічного партнерства — партнерство через участь. Це новий тип партнерства, який призначений не лише для України. Ми сьогодні дали його Україні, але ми виходимо з того, що таке ж партнерство можуть розділити і ті країни, які розташовані в Центральній Європі і не є членами Євросоюзу, але прагнуть до нього приєднатися”, — наголосив президент Польщі Анджей Дуда під час саміту країн 3SI у Ризі в понеділок, 20 червня.
Він додав, що країни, які будуть на шляху до вступу до Європейського Союзу, зможуть подати заявку на такий формат партнерства з Ініціативою трьох морів.
Дуда наголосив, що всі країни Тримор’я виступають за надання Україні офіційного статусу кандидата в ЄС.
Я сподіваюся, що рішення з цього приводу буде ухвалено Європейською радою цього тижня — наприкінці тижня, тому що тоді буде засідання цієї ради”, — сказав президент Польщі.
Україна неодноразово виявляла бажання приєднатися до 3SI. Президент України Володимир Зеленський, якого запросили взяти участь у саміті як гостя за відеозв’язком, заявив, що Україна повинна стати повноправною учасницею «Ініціативи трьох морів».
Як партнер 3SI, Зеленський сказав, що Україна може розвивати співпрацю з учасниками ініціативи в енергетиці, приєднатися до проекту транснаціональної мережі автомобільних доріг Via Carpathia та інтегрувати свою залізничну систему з європейською мережею залізниць.
«Ініціатива трьох морів» була започаткована за ініціативою Польщі й Хорватії у 2015 році з метою поглиблення інтеграції країн Центральної та Східної Європи, розвитку транскордонних комунікацій та інфраструктури. Проект об’єднує 12 країн: Австрію, Болгарію, Естонію, Латвію, Литву, Польщу, Румунію, Словаччину, Словенію, Угорщину, Хорватію та Чехію. Територія країн-учасниць має вихід до Адріатичного, Балтійського та Чорному морів.
https://ports.ua