Однією з причин виникнення масштабних заворушень на Шрі-Ланці, які виникли в тому числі через брак продовольства та палива в країні, могло стати блокування росією експорту українського зерна. Таке припущення зробив державний секретар США Ентоні Блінкен, спілкуючись із журналістами в Бангкоку (Таїланд), повідомляє Радіо Свобода.
«Те, що ми бачимо в усьому світі, – це дедалі більша невпевненість у доступі до харчів, яка значно посилилася через російську агресію проти України», – заявив державний секретар, закликавши росію дозволити експорт приблизно 20 млн тонн зерна з портів України.
Також він висловив думку, що з наслідками обмеження експорту може зіткнутися і Таїланд, де внутрішнє виробництво сільгосппродукції цього року може скоротитися через значне зростання цін на добрива.
Зазначимо, що Шрі-Ланка та Таїланд є нетто-імпортерами пшениці. Так, за даними USDA, у 2021/22 МР обсяги імпорту цієї культури склали 1,2 млн тонн та 2,5 млн тонн відповідно, що становить 98% і 96 % від обсягів внутрішнього споживання.
При цьому в обсягах імпорту присутня достатньо велика частка українського зерна. Так, зокрема у 2020/21 МР з України в Шрі-Ланку було експортовано 128 тис. т пшениці, що склало 9% від загального імпорту. Постачання в Таїланд у 2020/21 МР склали понад 481 тис. т, або 15% від загального імпорту. У липні-лютому 2021/22 МР постачання української пшениці в Шрі-Ланку склали 92,6 тис. т, а в Таїланд – 358,8 тис. т, що відповідає 8% та 14% від прогнозованого імпорту в сезоні. При цьому якщо Таїланд закуповував українську пшеницю переважно в першій половині сезону, то близько 10% поставок у Шрі-Ланку здійснювалось у квітні-травні. У 2021/22 МР через блокування портів такі поставки були неможливими.
Також слід зазначити, що Україна є вагомим постачальником бобових для Шрі-Ланки та з 2019 по 2021 рр. забезпечувала в середньому 45% загального імпорту гороху в цю країну.
ІЦ УАК за матеріалами АПК-Інформ
agroconf.org