Провідні громадські аграрні об’єднання України: ГС «Всеукраїнський аграрний форум», Насіннєва асоціація України, Українська зернова асоціація, «Співтовариство виробників і споживачів бобових України», ГС «Український контроль аграрного захисту», ГС «Асоціація Елеваторів України», які об’єднують найбільші агропромислові та ресурсні компанії, а також вітчизняних сільськогосподарських товаровиробників звернулися до Президента України та міністра оборони України з проханням розблокувати процедуру бронювання та ухвалити чіткі умови бронювання для підприємств аграрного сектору економіки.
Аграрні об’єднання вірять в перемогу України та наголошують, що аграрії продовжують брати участь в забезпеченні продовольством населення та підрозділів збройних сил. Втім, економіка має працювати, оскільки це робочі місця та наповнення бюджету. Підприємства аграрної сфери можуть працювати лише за мінімальної впевненості, що будуть працівники, та відповідні керівники, які щоденно працюють та організовують їх роботу. Робота агросектору – це декілька мільярдів доларів надходжень до державного та місцевих бюджетів, які вкрай потрібні державі.
З огляду на необхідність забезпечувати безперебійну роботу всього ланцюга аграрного виробництва для продовольчої безпеки та проведення посівної кампанії восени, аграрні підприємства потребують чітких норм та реальної можливості забронювати працівників.
Аграрії просять забезпечити робочий та дієвий механізм бронювання критичних працівників аграрного сектору, які можуть бути призвані на військову службу під час воєнного стану. Так, з березня 2022 року, діяла процедура бронювання, впроваджена постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання бронювання військовозобов’язаних в умовах правового режиму воєнного стану» № 194 (надалі – Постанова КМУ № 194) в рамках якої частково вдалося отримати відстрочку від призову для критичних працівників аграрних компаній.
Сьогодні процедура бронювання прив’язана до мобілізаційних завдань, які відсутні в галузі, є тільки по областях і стосуються лише поставок продуктів харчування в обмеженій кількості. Фактично підприємства аграрного сектору, які вирощують зернові та інші культури, займаються виробництвом тощо, не можуть укласти такі завдання та відповідно подати документи на бронювання працівників для проведення осінньої посівної компанії, продовження збиральної кампанії пізніх культур, формування постачання територією України та експортно-імпортних операцій. Така ситуація унеможливлює планування подальшої діяльності підприємств.
Для аграрного сектору вкрай важливим є врахування наступних пропозицій:
Якщо буде кому працювати в полі – з хлібом буде не лише Україна, а й багато людей в світі.