У вересні основними статтями українського експорту стали зернові, електроенергія та продукція гірничо-металургійного комплексу. Про це свідчать оперативні дані Міністерства економіки України.
В минулому місяці лідерами за об’ємами виручки в грошовому еквіваленті стали такі товарні групи:
З точки зору фізичних обсягів експорту, у вересні Україна найбільше вивозила кукурудзу – за місяць за кордон було продано 2 млн 149 тис. тонн. Це найвищий показник з початку війни. Також було багато експортовано пшениці - 1 млн 783 тис. тонн. Це найвищий показник з обсягів експорту цієї культури з початку року. Загалом 62% вартості та 71% обсягу експорту у вересні припадало на аграрну продукцію (групи 1-24).
Як підкреслили в Міністерстві економіки України, війна і блокування портів створили суттєві перекоси в логістичних ланцюгах вітчизняного експорту.
Так у вересні минулого року експорт кукурудзи склав лише 157 тис. тонн, тобто у 13 разів менше ніж у вересні цього року. Це було пов’язано із тим, що кукурудза врожаю минулого року не була вчасно вивезена через блокаду портів, і тепер її експорт відбувається із запізненням. Це створює додатковий тиск на логістику і ціни.
Серед позитивних тенденцій можна відзначити зростання обсягів експорту товарів українського виробництва, які мають суттєву додану вартість. Вперше цього року Україна експортувала більше 10 тисяч тонн борошна за місяць. У вересні виробники експортували кондитерських виробів з шоколаду на суму 15,1 млн доларів (+34,2% до серпня), з борошна на 14,3 млн доларів (+4,7%) і з цукру на 13,1 млн доларів (+7,8%).
Також зростання обсягів переробки в структурі експорту демонструє молочна продукція. У серпні й вересні цього року ми експортували понад 1 тисячу тонн сирів, хоча у вересні 2021 експорт складав всього 637 тонн. Також майже в три рази зріс обсяг експорту вершкового масла – якщо у вересні 2021 року ми експортували 710 тонн масла, то у вересні 2022 року – 1 960 тонн (в серпні 2022 року - 2 136 тонн).
«Уряд працює над збільшення рівня доданої вартості в структурі українського експорту. Саме тому ми намагаємось стимулювати переробну промисловість. І нам приємно бачити, що в структурі українського експорту збільшується кількість таких товарів, як борошно, готова молочна продукція, а також кондитерські вироби. Це свідчить про те, що попри військові ризики і збитки від бойових дій українські виробники відновлюють свою роботу, нарощують виробництво й успішно повертаються на зовнішні ринки», - заявила Перший віцепрем’єр-міністр України - Міністр економіки Юлія Свириденко.
Якщо брати загальні показники українського експорту, то вони ще далекі від довоєнних показників. У порівнянні з вереснем минулого року обсяги експорту як у вартості, так і в обсягах менші на 35%.
Так минулого місяця обсяг українського експорту у грошовому еквіваленті склав 4 млрд 144 млн доларів, а в кількісному еквіваленті - 9,66 млн тонн. Для порівняння у вересні 2021 року експорт склав 6 млрд 394 млн доларів і 14,8 млн тонн. Більше про тенденції останніх місяців читайте за посиланням.
По видах транспорту (див. інфографіку) маємо зростання морських перевезень у 1,88 раза у порівнянні з серпнем. 5,4 млн тонн вартістю 1,76 млрд доларів було відправлено з усіх діючих портів Дунаю та Великої Одеси.
Експорт залізницею й автомобільним транспортом лишається відносно стабільним. 2,84 млн тонн вартістю 709 млн доларів було відправлено залізницею і 1,35 млн тонн вартістю 1,51 млрд доларів – автомобільним транспортом.
За географічними напрямками, 67% експорту (2,8 млрд доларів) і 49,7% імпорту (2,23 млрд доларів) припадає на ЄС. Серед держав-членів Євросоюзу лідерами по експорту є Польща та Румунія.
Поза межами ЄС найбільше експорту спрямовано до Туреччини (334 млн тонн), Китаю (135 млн тонн) та Індії (124 млн тонн).
ІЦ УАК за матеріалами Мінекономіки
agroconf.org