Іран веде переговори з російськими зерновими трейдерами про купівлю великих обсягів зерна за російську валюту. Через введення ЄС і США санкцій, оплачувати поставки доларами або євро Тегеран не може.
За останні два тижні, як повідомляє агентство Рейтер, Іран закупив 1,1 млн тонн зерна. Для порівняння - за 10 місяців 2011 року країна закупила 3,7 млн тонн.
Раніше західна преса повідомляла, що в портах Ірану стоять не розвантажені суховантажі з зерном (на початку тижня, згідно з даними Wall Street Journal, їх було 12), так як іранські компанії не можуть здійснити оплату за вантаж.
Згідно з введеними ЄС, США і ООН санкціями щодо Ірану, рахунки іранських банків і фінансових організацій, що знаходяться в цих країнах, повинні бути заморожені. Це ж стосується і фінансових організацій (необов'язково іранських), які співпрацюють з Центробанком Ірану.
Експерти пояснюють, що в першу чергу санкції зачіпають трейдерів, банкірів, морські транспортні компанії і страховиків.
Варіантів для маневру в іранських компаній достатньо, впевнені аналітики: від бартеру до офшору.
"Зараз Іран намагається укладати бартерні угоди, щоб розплачуватися нафтою і золотом, - пояснює Ірина Воробйова, експерт "2К Аудит - Ділові консультації". - До того ж, Іран може оплачувати поставки іншими валютами, наприклад юанем, рупіями, рублями".
Платити доларами і євро Іран не може, але йому ці валюти і не потрібні, пояснює Дмитро Пушкарьов, директор департаменту фінансово-економічної експертизи 2trade.ru: "Ці валюти потрібні, щоб купувати товари у країн-емітентів, а з Америкою і ЄС в Ірану немає торгових відносин".
Імпортні товари для Ірану дорожчають в міру девальвації національної валюти. Це, в свою чергу, відбувається через складнощі з отриманням грошей за поставки нафти, так як переводити платежі на рахунки іранських банків за поставки енергоносіїв іноземні компанії не можуть через санкції.
Наприклад, міністр фінансів Індії раніше заявив, що розглядає варіант альтернативної схеми платежу за іранську нафту (до Індії йде 16% іранської нафти): в рупіях і за бартерними угодами, так як оплачувати через турецькі і німецькі банки стало неможливо.
У жовтні 2011 року агентство Рейтер з посиланням на індійські ЗМІ повідомляло, що платити за іранську нафту Індія збиралася через рахунки "Газпромбанку". Проте потім неназване джерело пояснило, що мова йшла тільки про можливість відкриття індійських рахунків в "Газпромбанку", а борг за поставки нафти Індія погасила через турецький Halkbank.
Щоб купувати зерно у російських трейдерів за рублі, потрібно відкрити рублевий кореспондентський рахунок в іранських банках. В економічних цілях Тегерану це незручно, говорить директор московського офісу компанії Tax Consulting UK Едуард Савуляк, так як накопичувати велику кількість рублів на своїх рахунках Ірану нема сенсу.
Але з політичної точки зору "можна трошки понервувати через нестабільний курс рубля, але отримати нафтовий або зерновий контракт, а найголовніше - гарантію його виконання", - говорить експерт.
Іран вже веде переговори з Китаєм про оплату нафтових поставок в юанях. У цю країну йде п'ята частина всього іранського нафтового експорту.
Якщо попит на долар в світі впаде хоча б незначно, то знизиться і забезпечення долара, пояснює Дмитро Пушкарьов. "А це є прямою загрозою економічній безпеці США, і в даному питанні нафта є вторинним приводом для конфлікту між США та Іраном", - пояснив експерт.
Росія буде шукати можливості для поставок зерна в Іран, впевнена Ірина Воробйова. "Російські фінансові організації готові фінансувати ці угоди, так як на цьому можна непогано заробити", - відзначає експерт.
На думку Едуарда Савуляка, за відсоток від переведення працюватиме незначна частина банків. Великі платежі на сотні мільйонів доларів іранські компанії не будуть проводити через дрібні організації.
"Залишаються банки цілком респектабельні зовні, великі з хорошими рейтингами. Іншими словами, я натякаю на державні або навколодержавні банки", - припускає експерт.
Узгоджуючи платіж з Росфінмоніторингом або Центробанком, банк може не отримати відмови щодо проведення платежу. А при перевірці пропущений платіж можна буде подати як помилку окремо взятої людини, говорить Савуляк.
"При розборі польотів навіть ліцензію, можливо, не відберуть, а відбудуться звільненням конкретного Іванова", - вважає експерт.