20 країн приєднались до ініціативи “Зерно з України”, про початок якої оголосив президент України Володимир Зеленський на Міжнародному саміті продовольчої безпеки в Києві в суботу.
“Ми запрошуємо до цієї гуманітарної ініціативи, гуманітарної програми інші держави та соціально відповідальний бізнес. І радий сьогодні оголосити, що у день старту до Grain from Ukraine приєдналися 20 країн. І буде більше”, – зазначив він.
Зеленський звинуватив Росію в перешкоджанні втіленню Зернової ініціативи – домовленості, досянутої за посередництва ООН, яка дозволила розблокувати експорт українського зерна через порти Чорного моря. Він вказав, що наразі 80 кораблів із зерном затримуються в Босфорі.
В рамках програми “Зерно з України” планується надіслати 60 кораблів із зерном, повідомляє Guardian з посиланням на дані українського уряду. Метою програми – забезпечити продовольством щонайменше 5 мільйонів людей, переважно в країнах Африки та Азії.
Оголошення відбулось в день, коли в Україні вшановують пам’ять жертв Голодомору.
До саміту в Києві в режимі онлайн звернулись президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн, президент Франції Еммануель Макртон а також генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберґ а також директорка американської Агенції з міжнародного розвитку USAID Саманта Пауер.
“Попри жорстокий напад Путіна, Україна допомагає доставляти зерно мільйонам людей, які відчайдушно потребують їжі по всьому світу”, – заявила Пауер.
Вона вказала, що цією ініціативою Україна об’єднала світ як країна-лідер.
“В той час, як світ відзначає роковини Голодомору, жахливого штучного голоду, який забрав життя мільйонів невинних людей, Україна об’єднала світ – не як жертва, не як країна, яка вижила, а як країна-лідер”, – каже Пауер.
Фон дер Ляєн підтвердила, що ЄС фінансуватиме експорт двох кораблів з 40 000 тонн зерна з України в рамках ініціативи. Ця поставка відбудеться на додаток до 28 млн тонн, поставлених в рамках “ліній солідарності” – наземних шляхів експорту українського зерна, організованих ЄС а також Чорноморської зернової ініціативи.
90 years after the Holodomor, the Kremlin is again using food as a weapon.
— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) November 26, 2022
We stand with Ukraine to guarantee global food security.
Under President @ZelenskyyUa's Grain from Ukraine initiative, the @EU_Commission will pay to ship 40,000 tons of Ukrainian grain via two boats. pic.twitter.com/YGMxiIVRND
“Через 90 років після Голодомору, ми вшановуємо пам’ять українських жертв, – заявила фон дер Ляєн. – Вони померли у мовчанці, від голодної смерті, а світ не прийшов їм на допомогу. Ми не дозволимо цьому трапитись знову.
Сьогоні разом з Україною ми допомагаємо відвернути голод у світі і ми підтримуємо Україну, яка оплакує невинні жертви Голодомору”.
США та Франція заявили, що нададуть в рамках ініціативи по 20 мільйонів доларів, Велика Британія – 6 млн, Швеція – 9,5 млн, Австрія 3,9 млн та Канада – 30 млн, повідомляє видання Politico. Про внесок обсягом 10 млн євро заявила Бельгія, 4 млн євро планують надати Нідерланди і 15 млн євро – Німеччина. Японія оголосила про плани профінансувати постачання українського зерна до Сомалі на суму 14 млн доларів, повідомляють ЗМІ.
На саміті в Києві були присутні прем’єр-міністри Бельгії, Польщі та Литви а також президентка Угорщини.
Прем’єр-міністр Бельгії під час свого візиту оголосив про надання Україні нової допомоги.
Arrived in Kyiv. After the heavy bombing of recent days, we stand with the people of Ukraine. More than ever before. With the cold winter months ahead, Belgium is releasing new humanitarian and military aid. pic.twitter.com/2nR3xoS55i
— Alexander De Croo 🇧🇪🇪🇺 (@alexanderdecroo) November 26, 2022
Після інтенсивних бомбувань у ці дні, ми підтримуємо народ України, більше ніж будь-коли. – твітує посадовець. – З наближенням холодних зимових місяців, Бельгія надає нову гуманітарну та військову допомогу”.
https://ukrainian.voanews.com