До схеми розкрадання коштів на експорті українського зерна причетні здебільшого невеликі зернотрейдери, які з’явилися на ринку після початку повномасштабного російського вторгнення, йдеться в колонці KyivPost.
«Я підозрюю, що великі міжнародні трейдери не постраждали. Це стосується групи невеликих підприємств. Я навіть не чув про найменшу реакцію на цей скандал, що дуже дивно. Якщо це не політична боротьба, то мова йде про абсолютно нову аферу», — говорить президент «Української зернової асоціації» (УЗА) Микола Горбачьов
За словами Горбачьова, довоєнний експортний ринок зерна на 90% контролювався великими міжнародними трейдерами. Ситуація змінилася під час війни.
«Тисячі дрібних фермерів почали торгувати своїм зерном на міжнародному ринку за допомогою кількох сотень брокерів, багато з яких були фіктивними корпораціями, створеними за одну ніч», — зауважив Горбачьов.
Нагадаємо, правоохоронці викрили понад 10 високопосадовців, причетних до схеми розкрадання коштів на експорті українського зерна.
Для реалізації схеми її учасники залучили більше ніж 370 комерційних структур з ознаками фіктивності. Через них учасники схеми скуповували пшеницю у приватних фермерів, сільгосппідприємств та великих агрохолдингів. Після цього продукцію передавали через низку фірм-«прокладок» і збували зерно експортерам для продажу за кордон.
У період з серпня по вересень 2022 року таким чином було вивезено понад 1 млн т зернових сумнівного походження через потужності зернових терміналів в Чорноморському, Південному та Одеському портах.
БЕБ та Податкова заявили, що направляли до Держмитслужби інформацію про ризикові операції, проте службовці їх проігнорували. Держмитслужба своєю чергою відповіла, що митниця не має повноважень відстежувати ланцюг «фермер-експортер»
https://latifundist.com