За інформацією аналітиків EastFruit, попри вкрай складні умови роботи, окупацію частини території російською армією, дефіцит робочої сили, дорогу логістику та регулярні терористичні атаки росії на об’єкти цивільної інфраструктури, зокрема на енергетичну інфраструктуру, Україна змогла оновити рекорд експорту замороженої малини за підсумками 2022 року.
За попередніми оцінками EastFruit, за підсумками календарного року експорт замороженої малини з України досяг 40 тис. тонн, збільшившись на 20% порівняно з рекордом, встановленим у 2021 році.
Понад 60% усієї замороженої малини українського виробництва було експортовано до сусідньої Польщі, яка збільшила імпорт української ягоди на 37% за рік. Загалом, перші 11 найбільших імпортерів української малини у 2022 році – це країни Євросоюзу. На другому місці була Німеччина, потім йшли Литва, Чехія, Нідерланди, Італія, Австрія, Бельгія та Франція. Усі ці країни імпортували близько 1 тис. тонн чи більше української замороженої малини.
«З огляду на проблеми з енергетичною інфраструктурою, яка переживає постійні атаки з боку країни-агресора, подібний результат є черговою маленькою перемогою України та її садівників. Адже за цих умов дуже непросто заморозити малину та зберегти її», – каже Андрій Ярмак, економіст інвестиційного департаменту Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО).
«Звичайно ж, українські виробники експортували цього року заморожену малину за першої нагоди, щоб знизити ризики. Тому не дивно, що вони були змушені знизити експортну ціну на продукцію порівняно з минулим сезоном. Проте рівень цін, які отримали і фермери, і переробники, повністю перекривав витрати на вирощування, переробку та зберігання ягоди. Отже, створював хороші можливі для збереження та подальшого розвитку цього сектора в майбутньому», – каже експерт ФАО.
Також слід зазначити, що складна логістика не завадила українським виробникам розширити географію постачання. У 2022 році гуртові партії української замороженої малини постачалися до рекордних 24 країн світу.
За інформацією аналітиків EastFruit, українські садівники змогли відновити експорт свіжого яблука до країн Південно-Східної Азії та Близького Сходу, попри заблоковані російськими окупантами українські морські порти.
«Країни Близького Сходу у новому сезоні стали головним напрямком експорту свіжого яблука у сезоні 2022/23, після початку збирання осінніх сортів яблука. Зокрема ОАЕ знову стали основним покупцем, купивши за перші три місяці сезону майже 3 тис. тонн українського свіжого яблука. Серед головних імпортерів яблука з України були Саудівська Аравія, Катар, Ірак, Кувейт та Оман. Особливо показовим для мене є відновлення експорту до Малайзії, де українське яблуко здобуло гарну репутацію. Адже ця країна дуже далеко від України, а логістика істотно подовжилася і подорожчала. Проте українські садівники довели, що вони продовжують знаходити рішення навіть у таких складних умовах та зберігати присутність на стратегічно важливих для України ринках збуту», — каже Андрій Ярмак, економіст інвестиційного департаменту продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО).
Протягом кількох місяців з початку повномасштабного вторгнення російських окупаційних військ на територію України, садівники та трейдери України змогли знайти нові логістичні маршрути та відновити постачання до найбільш віддалених країн.Звичайно, доходи виробників України знизяться через зростання витрат на логістику, проте вони дозволять покривати витрати на виробництво для ефективних садівників, закладаючи фундамент для активної експансії на зовнішні ринки після перемоги над російським агресором.
За даними EastFruit, за перший квартал сезону 2022/2023 (серпень-вересень) порівняно з тим же періодом минулого сезону Україна наростила експорт яблука в ОАЕ на 2% і в Катар – на 11%. Також різко більш ніж утричі зріс обсяг експорту свіжого українського яблука до Узбекистану. Водночас експорт до країн ЄС досить різко знизився. Серед країн ЄС, які продовжували у першому кварталі імпортувати значні обсяги яблука з України, можна відзначити лише Румунію та Швецію.
Якщо ж оцінювати календарний рік, то за перші 10 місяців 2022 року Україна експортувала, попри розв’язану росією війну, у 2,4 раза яблука більше, ніж за той же період 2021 року.
ІЦ УАК за матеріалами EastFruit
agroconf.org