За результатами чергового аудиту біобезпеки, що здійснюються в рамках проекту «Забезпечення здоров'я тварин в Україні» у співпраці між Асоціацією «Свинарі України» та Міністерством сільського господарства США (USDA), ділимося кількома рекомендаціями, на які підприємствам варто звернути увагу.
Рекомендація № 1: контроль цілісності огорожі.
Те, що у ферми є огорожа, ще не означає, що вона повноцінно виконує своє призначення. Не менш важливим правилом безпеки є її регулярна перевірка на цілісність, особливо якщо огорожа сітчаста. Тому важливо, щоб по зовнішньому і внутрішньому периметрам довкола огорожі були доріжки, що дозволять обхід для інспектування, а також не було хащів, які можуть стати прихистком для диких тварин і гризунів.
Рекомендація № 2: контроль дезбар'єрів.
Це слабке місце біобезпеки більшості підприємств. В ідеалі дезбар'єр має бути накритим, щоб опади не впливали на концентрацію дезрозчину. Якщо накриття немає, підприємство повинно оперативно її «коригувати». Для цього обов'язково мати відповідний протокол і вести журнал записів, де вказувати дату і час оновлення розчину в дезбар'єрі.
Рекомендація № 3: контроль пронесення особистих речей персоналом. Чимало підприємств коментують, що не мають права заборонити працівникам проносити на територію ферми телефон та цигарки. Однак це ті предмети, з якими їхні власники постійно контактують, а значить, вони максимально небезпечні з точки зору біобезпеки.
Добра практика — забезпечити робочі телефони, які не залишають виробничих приміщень, на які переадресовуватимуться дзвінки на особисті номери працівників підприємства.
Щодо цигарок, є різні підходи. Найпростіший — дозволити заносити цигарки блоками в плівці після дезінфекції відповідно до протоколу ферми.
Є досвід, коли підприємство забезпечує цигарками на території господарства за окрему оплату працівників. Найрадикальніший варіант — заборона палити на території ферми. Однак ризик, що вимогу не буде дотримано, високий. Тому мотивація і контроль мають бути дуже високими!
З іншого боку, треба пам'ятати: якщо працівники залишають виробничі корпуси, щоб палити у спеціально призначених для цього місцях, повертатися у виробничі приміщення вони мають через санпропускник, що кожен раз передбачає душ і перевдягання. Інакше принципу розділу на брудну і чисту зону дотримано не буде.