Погодні умови у Південній Америці у лютому залишаються несприятливими для розвитку посівів, що зменшує потенціал урожаю. Опади розподіляються дуже нерівномірно, і якщо на півдні посіви страждають від посухи, то на півночі та в центрі материка потерпають від надлишку вологи.
Минулого тижня фронт з Бразилії приніс на північ Аргентини дощі та зниження температури, але основні регіони вирощування сої залишилися без опадів. Зернова біржа Росаріо знизила прогноз урожаю сої в Аргентині у 2022/23 МР з 37 до 34,5 млн т, тоді як USDA оцінює його у 41 млн т, а біржа Буенос-Айресу – у 38 млн т. Наступного тижня в країні очікується підвищення температури, що на тлі нерівномірних опадів продовжить погіршувати стан посівів сої.
Водночас в Бразилії в основних районах вирощування сої тривалі дощі затримують збирання, що може призвести до втрати частини урожаю. За даними компанії AgRural, станом на 16 лютого соя зібрана на 25% площ (+8% за тиждень) у порівнянні з 33% торік. З огляду на збільшення площ сівби та прогнози опадів експерти компанії знизили прогноз урожаю сої у 2022/23 МР на 2 млн т до 150,9 млн т, хоча спочатку оцінювали його у 153-155 млн т. Але урожай все одно значно перевищить 125,5 млн т, зібрані у 2021/22 МР.
Для штату Ріо-Гранде-ду-Сул через сильну посуху прогноз урожаю знизили на 4,3 млн т до 16,1 млн т, що перевищить торішні 9,1 млн т.
Ринок очікував зниження цін на сою на тлі збільшення пропозицій з Бразилії, але через затримку збирання фермери стали стримувати продажі. Нарощування складських запасів призвело до дефіциту зерносховищ, тому збільшилося використання «силосних мішків», що зазвичай використовують для тривалого зберігання зерна протягом 3-4 місяців.
Але внутрішні закупівельні ціни падають, оскільки трейдери вже придбали потрібні обсяги сої з поставкою до квітня, і скоротили закупівлі, сподіваючись на зниження світових цін у другому кварталі, коли значні партії бразильської сої попадуть до Китаю та інших покупців.
Березневі ф’ючерси на сою в Чикаго за місяць виросли лише на 2,7% до 565 $/т та на 5,5% перевищують торішній рівень, коли Бразилія зібрала 125 млн т сої.
Якщо Аргентина та Бразилія зберуть урожаї, що відповідатимуть поточним прогнозам, то ціни на сою у другому кварталі, за оцінками аналітиків, знизяться на 5-10% через скорочення попиту на тлі уповільнення світової економіки та падіння цін на свинину.
ІЦ УАК за матеріалами GrainTrade
agroconf.org
Подальший розвиток АПК потребує створення інноваційних технологій виробництва, післязбиральної обробки та зберігання
Докладніше