Жиль Меттеталь, член Ради директорів Астарти, став спікером вебінару “Інвестиції у сільське господарство для соціального та екологічного впливу: Побудова української історії”, організованого в рамках ініціативи Chapter Zero Україна та Кавказ, і присвяченого питанням ESG-інвестування у сільське господарство.
Обговорюючи перспективи та виклики ESG-інвестування в аграрний сектор в Україні та світі, пан Меттеталь зазначив, що історія успіху, яка відбулася в Україні на початку століття, є визначною, унікальною для світу.
Підвищення стандартів є однією з причин, чому Україна досягла такого успіху, перейшовши від ситуації, коли вона ледве забезпечувала себе продовольством, до одного з найбільших світових експортерів. Вплив російського вторгнення показав, наскільки Україна сьогодні важлива для світових ринків.
Ще однією причиною цього успіху став динамічний приватний сектор, який підвищив свої стандарти не лише для того, щоб бути дружнім до довкілля, але й для того, щоб бути більш стійким, більш прибутковим і залучати фінансування від міжнародних інституцій. Візьмемо для прикладу компанію Астарта. Вона почала інвестувати в енергоефективне обладнання задовго до цього. Інвестувала у будівництво біоенергетичного комплексу та ін. У результаті це мало величезний вплив на зменшення викидів вуглекислого газу, але також суттєво вплинуло і на прибутковість компанії. А, до прикладу, модернізувати сільське господарство, купуючи нову техніку, означає втрачати набагато менше врожаю та продуктів харчування. Тому підвищення стандартів може зробити компанії більш ефективними та екологічними. І це дуже важливий аспект.
Астарта визначила питання захисту довкілля як одну зі своїх основних цілей, головним чином тому, що для неї країна – пріоритет. Це одна з компаній, яка реінвестує все у розвиток компанії та розвиток економіки своєї країни. Це також стало причиною того, чому цей бізнес є настільки успішним.
Історія успіху України на початку століття є дивовижною, унікальною для всього світу і, напевно, ніколи раніше не баченою. Саме тому такі компанії дуже швидко відреагували на вторгнення росії, щоб продовжувати експортувати продукцію і постачати продовольство решті світу, не так, як це мало б бути у звичному житті, але дивовижним чином. Таким компаніям вдається виживати, незважаючи на те, що вони не отримують жодної підтримки.
Вплив війни. Я шокований тим, що приватний сектор отримав так мало підтримки після початку війни. З 50 мільярдів доларів, виділених Україні, менше двох мільярдів припадає на приватний сектор і приватні компанії, які повинні виживати та працювати, щоб країна продовжувала розвиватися. Важливо зробити так, щоб більше уваги було приділено і підтримці бізнесу. Всі вони потребують значної підтримки у відновленні виробничих потужностей, розмінуванні та доступі до ринку та ін.
Інший момент – це вплив сільського господарства на навколишнє середовище в глобальному масштабі. Третина викидів парникових газів припадає на сільське господарство та харчову промисловість. Однією з важливих причин є те, що 70% сільськогосподарських земель у світі використовується не для того, щоб годувати людей, а для того, щоб годувати тварин. І те, як світ буде управляти поголів’ям і годувати його, буде дуже важливим. Одним з аспектів, на якому роблять дуже сильний акцент в Азії – альтернативний білок. Інший приклад – Астарта, яка має проект з виробництва соєвого протеїнового концентрату, спочатку для корму тварин, але потенційно і для споживання людьми. Це важливий напрямок, на який Україні варто звернути увагу, і потенційно він має дуже значну перевагу. Тому нам потрібно інвестувати у продукти з більшою доданою вартістю та в переробку. І це має бути основним напрямком у майбутньому.
Європейське сільське господарство також не є ідеальним. На сьогодні існує багато проблем з дотриманням нормативних вимог. Дотримання вимог щодо захисту тварин є важливим і не виконується в більшості країн. Тому я б сказав, що Україна має кращі стандарти, ніж більшість європейських країн. Інший аспект полягає в тому, що Україна може виробляти та продавати ефективно і конкурентно. Більшість західних і європейських сільських господарств намагаються витримати конкуренцію. Приклад моєї країни (Франція). Сьогодні половина курятини імпортується, тоді як свого часу ми були одним з найбільших світових експортерів. Чому? Тому що деякі компанії, в тому числі українські, виробляють продукцію з хорошими стандартами та набагато дешевшу, ніж будь-який європейський виробник. Інтерес європейських інвесторів полягає у тому, щоб розвивати синергію між Україною та Європою, щоб допомогти підвищити їхню продуктивність та ефективність. Зрештою, це додає більшої цінності та призводить до створення більш високотехнологічних продуктів, що не завжди вдається Україні. Ми повинні приділяти більше уваги синергії між двома сільськогосподарськими секторами, ніж конкуренції між ними.
ІЦ УАК за матеріалами прес-центру "Астарти-Київ"
agroconf.org