З 01.01.2023 р. у Польщі набув чинності Закон про заборону використання ГМО-кормів для годування тварин. Згідно з ним, з 1 січня 2025 року буде заборонено використання та реалізація ГМО-кормів та генномодифікованих організмів, що використовуються у кормах. Закон вже ухвалений Сеймом та Сенатом та підписаний президентом країни.
Нагадаємо, що 19 країн ЄС з 2016 року заборонили вирощування ГМО-рослин на своїх територіях.
А Верховна Рада України у першому читанні ухвалила законопроект № 5839 від 05.08.21 щодо врегулювання вирощування та обігу ГМО в Україні, яким фактично дозволяється вирощування ГМО-рослин. Аграрна спільнота, зокрема Українська зернова асоціація, Українська насіннєва асоціація та Асоціація «Дунайська соя» наполягають на доопрацюванні законопроекту відповідно до вимог ЄС щодо обігу ГМО, щоб заборонити вирощування ГМО-рослин у відкритих системах, оскільки це може призвести до втрати преміального ринку ЄС для вітчизняних аграріїв і мільярдних збитків для галузі.
Зазвичай на світовому ринку ГМО-продукція торгується з дисконтом 20% та більше, а при зберіганні та транспортуванні можливості відокремити її від продукції без ГМО немає, тому складно буде уникнути змішування традиційної продукції та ГМО. А значить, на виході все зерно маркуватиметься, як ГМО, збитки отримають виробники і ГМО-зерна, і традиційної продукції, а Україна втратить репутацію виробника продукції без ГМО, яка дуже важлива на світовому ринку.
ІЦ УАК за матеріалами GrainTrade
agroconf.org
Подальший розвиток АПК потребує створення інноваційних технологій виробництва, післязбиральної обробки та зберігання
Докладніше