ЄС може обмежити аграрний імпорт України до п'яти країн-сусідів після продовження «економічного безвізу».
Про це вчора у Брюсселі під час прес-конференції за підсумками Ради міністрів ЄС із зовнішніх відносин (з питань торгівлі) заявив виконавчий віце-президент Європейської комісії Валдіс Домбровскіс.
«У тому, що стосується України, після ухвалення нового пакету автономних торговельних заходів та їх продовження ще на один рік, ми маємо правову основу для можливого продовження виключних захисних заходів (проти українського аграрного імпорту – ред.), тому що існуючі виключні захисні заходи, що були передбачені попередніми автономними регуляторними правилами, що втрачають чинність 5-го червня. Тож, після цього рішення щодо продовження (автономних торговельних заходів – ред.), ми надали сигнал про готовність Європейської комісії також продовжити (виключні торговельні обмеження – ред.) для п’яти країн, яких це стосується», - наголосив Домбровскіс.
Він зауважив, що Європейська Комісія продовжує обговорення цієї теми із зацікавленими країнами-членами, а також з Україною. Якщо в результаті такого обговорення буде прийняте рішення про продовження виключних захисних заходів ЄС проти українського сільськогосподарського імпорту після 5-го червня, сторони визначатимуть конкретні дати дії таких тимчасових обмежень.
Разом з цим виконавчий віцепрезидент Європейської комісії подякував країнам-членам за продовження безтарифного імпорту українських товарів до ЄС, оскільки такі автономні торговельні заходи, що застосовувалися протягом року, стали вагомою основою для підтримки Євросоюзом економіки України шляхом доступу до європейського ринку.
МЗС України вітає рішення Ради Європейського Союзу щодо продовження на один рік заходів стосовно повної лібералізації торгівлі з Україною, які охоплюють скасування всіх мит, квот і торговельних захисних обмежень щодо українського експорту.
Це рішення є важливим практичним проявом підтримки з боку ЄС України, яка продовжує відстоювати свій суверенітет і свободу у протистоянні повномасштабній російській агресії.
У міністерстві переконані, що будь-які винятки й обмеження не відповідають ні духу тісного партнерства ЄС з Україною як країною-кандидатом на членство в ЄС, ні букві Угоди про асоціацію й установчих договорів ЄС. Саме тому МЗС ще раз наголошує, що запроваджені 2 травня Європейською Комісією під тиском окремих держав-членів ЄС обмежувальні заходи на чотири види продукції українського експорту - пшеницю, кукурудзу, ріпак і насіння соняшнику - є необґрунтованими, завдають шкоди українським виробникам і, відповідно, послаблюють економіку України в умовах триваючої повномасштабної війни.
"Очікуємо, що ці обмеження, які діють до 5 червня цього року, не будуть продовжені після цієї дати та будуть скасовані в повному обсязі. В іншому разі розцінюватимемо продовження торговельних обмежень як приклад подвійних стандартів, який лише підриватиме солідарність ЄС з Україною та демонструватиме неспроможність інституцій ЄС застосовувати норми установчих договорів ЄС й Угоди про асоціацію.
Ми закликаємо ті країни-члени, які стоять за спробою продовжити обмеження, утриматися від такого кроку й обрати шлях розв'язання спірних питань, який відповідав би принципам єдиного ринку, нормам Угоди про асоціацію та СОТ" - зазначається у заяві міністерства.
Як повідомлялося, Рада ЄС ухвалила в четвер регламент щодо продовження режиму безмитної торгівлі між ЄС та Україною, який продовжує призупинення всіх митних зборів, квот і заходів торговельного захисту щодо українського експорту в ЄС ще на рік, до червня 2024 року. Ці регуляторні правила набувають чинності з 6 червня поточного року.
Водночас блокада чорноморських портів російською федерацією призвела до різкого збільшення обсягу перевезень українського зерна й інших сільськогосподарських товарів суходолом, через «коридори солідарності» на кордонах з країнами-сусідами, що суттєво вплинуло на внутрішній ринок цих країн і викликало протести з боку місцевих фермерів.
28 квітня Єврокомісія погодила з чотирма країнами-сусідами України – Болгарією, Угорщиною, Польщею і Словаччиною, - пакет заходів, який мав виконуватися після того, як згадані країни скасують свої одноосібні дії проти аграрного імпорту з України. Цей пакет обмежує імпорт на територію згаданих країн, а також Румунії, імпорт чотирьох ключових продуктів з України – пшениці, кукурудзи, насіння ріпаку та соняшнику, хоча зберігає можливість транзиту таких товарів до інших країн ЄС та на світовий ринок.
Ці заходи також включають пряму допомогу включають пряму допомогу для фермерів у згаданих п’яти країнах з так званого резервного сільськогосподарського фонду ЄС в обсязі 100 мільйонів євро.
За інформацією Єврокомісії, єдиною країною, яка все ще не скасувала одноосібні заходи проти українського сільськогосподарського імпорту, є Угорщина, що не дозволяє Єврокомісії просуватися вперед у реалізації вже згаданих виключних захисних заходів, які погоджені на рівні всього ЄС.
Водночас у травні група країн ЄС направила в Єврокомісію листа, в якому був висловлений протест проти надання допомоги з резервного фонду Євросоюзу країнам-членам, які вдаються до шантажу навколо питання щодо експорту українського зерна до інших країн ЄС та на світовий ринок.
ІЦ УАК за матеріалами Укрінформ і МЗС України
agroconf.org