Зниження оцінки площ сівби сої у США шокувало ринок та призвело до зростання цін на пальмову олію на 8,5% та на соєву – на 10% протягом двох останніх сесій.
Вересневі ф’ючерси на пальмову олію на біржі Bursa в Малайзії у понеділок виросли на 5,1% до 3-місячного максимуму 3985 рінггитів/т або 854 $/т (+8,5% за дві сесії) на тлі п’ятничного зростання цін на сою та соєву олію на біржі в Чикаго.
Спекулятивний стрибок не стримали навіть дані сюрвейєрської компанії Intertek Testing Services про зниження експорту пальмової олії з Малайзії у червні на 6,9%.
На біржі в Чикаго починаючи з п’ятниці липневі ф’ючерси подорожчали:
Варто зазначити, що котирування на соєву олію виросли сильніше, оскільки запаси сої у США станом на 1 червня були на 17% меншими, ніж торік, тому переробники вже почали імпорт сої з Бразилії, щоб завантажити потужності та знизити собівартість продукції.
На китайській біржі в Даляні контракти на соєву олію 03.07.2023 подорожчали на 6%, а на пальмову – на 4,9%.
Стрімке зростання котирувань на соєву та пальмову олію підтримало ціни на соняшникову олію, які 3 липня виросли на 1,7% до 895 $/т з доставкою покупцям, додавши в ціні 7% за тиждень.
Переробники зменшили продажі соняшникової олії в очікуванні подальшого зростання цін на рослинні олії, але значний обсяг пропозицій ріпакової та соняшникової олії на ринку ЄС не дозволяє сподіватися на суттєве збільшення попиту з боку європейських покупців, тоді як поставки української соняшникової олії до Індії та Китаю неможливі через блокування чорноморських портів.
Крім того, посуха знижує потенціал виробництва олійних у ЄС.
Аналітики Stratégie Grains через постійну суху погоду в північних регіонах Євросоюзу, яка знизила потенціал урожайності, знизили прогноз виробництва ріпаку в країнах блоку у 2023/24 МР на 0,6 млн тонн порівняно з попереднім показником - до 19,8 млн тонн, що лише на 0,4 млн тонн перевищує результат попереднього сезону.
З аналогічних причин також знижено оцінку врожаю європейського соняшнику - на 0,4 млн тонн, до 10,9 млн тонн. Однак озвучений показник усе ще вище зібраних у 2022/23 МР 9,2 млн тонн.
Разом з тим прогноз виробництва соєвих бобів збережено на рівні 3 млн тонн (+0,5 млн тонн за рік).
ІЦ УАК за матеріалами GrainTrade
agroconf.org