Президент Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн засудила припинення росією дії зернової угоди.
Про це вона повідомила у Твіттері, повідомляє Укрінформ.
«Я рішуче засуджую цинічний крок росії припинити Чорноморську зернову ініціативу, незважаючи на зусилля ООН і Туреччини», - написала фон дер Ляєн.
За її словами, ЄС працює над забезпеченням продовольчої безпеки для незахищених верств населення світу. «Коридорами солідарності» Євросоюзу продовжать вивозити агропродовольчу продукцію з України й на світові ринки.
Президент Туреччини Реджеп Тайіп Ердоган заявив, що попри рішення росії вийти з Чорноморської зернової ініціативи, цей договір уже увійшов в історію як приклад успішної дипломатії.
Про це повідомило агентство Анадолу з посиланням на виступ турецького лідера на прес-конференції у Саудівській Аравії, повідомляє Прямий.
Він також висловив сподівання, що російський диктатор володимир путін все ж хоче продовження зернової угоди. За словами Ердогана, він проведе переговори з путіним на цю тему в серпні, коли той приїде в Туреччину.
“Попри сьогоднішню заяву, я вважаю, що президент росії путін хоче, щоб цей гуманітарний міст продовжувався”, – сказав Ердоган.
Німецька сторона закликає російське керівництво переглянути своє рішення про вихід із «зернової угоди».
Про це заявила представниця федерального уряду Німеччини Крістіне Гоффманн на брифінгу в понеділок, повідомляє кореспондент Укрінформу.
У Берліні, за її словами, взяли до уваги заяву кремля.
"Ми продовжуємо закликати росію зробити можливим чергове продовження «зернової угоди» та не перекладати це протистояння на плечі найбідніших на цій планеті", - сказала Гоффманн.
Атаку на Кримський міст в уряді не стали коментувати. Втім його представниця нагадала, що росія веде проти мирної України загарбницьку, протизаконну війну.
Своєю чергою, депутат від партії «Зелених» (яка входить у правлячу коаліцію) у Бундестазі Антон Гофрайтер заявив у ефірі телеканалу Welt, що «путін постійно намагається шантажувати світ за допомогою політики голоду», а російська пропаганда поширює фейкові новини про те, що Захід, мовляв, не дозволяє експортувати російські сільгосппродукти, зокрема, збіжжя. Але, нагадав політик, така продукція з РФії не підлягає санкціям. Це повинні зрозуміти держави глобального Півдня. Тим часом Захід має допомогти їм не допустити «катастрофи голоду», зокрема, шляхом розширення альтернативних експортних маршрутів.
Говорячи про удар по Кримському мосту та обіцянки кремля «помститися», депутат нагадав, що росія місяцями завдає бомбових ударів по українському мирному населенню. Крим – це Україна, а міст є законною воєнною ціллю для ЗСУ на шляху деокупації півострова, підкреслив Гофрайтер.
МЗС Австрії наполегливо закликало росію погодитися на продовження Чорноморської зернової ініціативи, не використовуючи продовольство як зброю.
Про це повідомляється у Твіттері австрійського зовнішньополітичного відомства.
"Ми наполегливо закликаємо росію погодитися на продовження Чорноморської зернової ініціативи. Вона має вирішальне значення для глобальної продовольчої безпеки та дає мільйони тонн зерна та насіння тим, хто цього потребує", - йдеться у повідомленні.
Допис було супроводжено хештегом #FoodIsNotAWeapon ("Продовольство – не зброя").
Китай сподівається, що Чорноморська зернова ініціатива щодо перевезення зерна з України Чорним морем і надалі виконуватиметься у повному обсязі.
Про це на брифінгу заявила речниця МЗС КНР Мао Нін, коментуючи завершення нинішнього терміну дії угоди, передає власний кореспондент Укрінформу.
«Китай сподівається, що ініціатива з перевезення зерна (Чорноморська зернова ініціатива – ред.) й надалі виконуватиметься в повному обсязі», – сказала Мао.
Вона додала, що Китай готовий тісніше взаємодіяти з усіма сторонами зернової угоди для досягнення домовленостей щодо забезпечення світової продовольчої безпеки.
Міністр закордонних справ Нідерландів Вопке Гукстра висловив розчарування, що росія блокує продовження "зернової угоди".
Про це йдеться у його Твіттері.
"Дуже розчаровує те, що росія блокує продовження Чорноморської зернової ініціативи. Ця ініціатива важлива для запобігання дестабілізації ринків і зростання цін на продукти харчування в усьому світі", – написав Гукстра.
Гукстра також зазначив, що Нідерланди закликають росію невідкладно відновити реалізацію Чорноморської зернової ініціативи.
"Для росії абсолютно аморально використовувати їжу як зброю. Нідерланди закликають росію невідкладно відновити реалізацію Чорноморської зернової ініціативи. Ми підтримуємо ООН, Єврокомісію та Туреччину в їхніх зусиллях знайти рішення", – йдеться у повідомленні.
російська сторона у понеділок направила Туреччині, Україні та ООН свої заперечення щодо продовження зернової угоди та де-факто припинила її дію.
Напередодні останнє судно в межах укладеної за посередництва ООН угоди, яка дозволяє безпечно експортувати українське зерно Чорним морем, вийшло з Одеського порту вранці в неділю, 16 липня.
Чорноморська зернова угода була укладена в липні 2022 року. Задля цього було підписано два документи: за участю ООН, Туреччини та України й окремо – ООН, Туреччини та росії.
путін неодноразово погрожував не продовжувати угоду, вимагаючи зняття санкцій та перешкод для російського експорту.
Головною вимогою москви було відновлення доступу «россельхозбанка» до міжнародної міжбанківської мережі SWIFT, з якої ЄС виключив росію у червні 2022 року за вторгнення росії в Україну.
Президент Туреччини Реджеп Тайїп Ердоган повідомив, що минулого тижня Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерреш надіслав листа путіну, в якому запропонував продовжити угоду на кілька місяців, щоб надати ЄС час для підключення дочірньої компанії «россельхозбанка» до SWIFT.
ІЦ УАК
agroconf.org