На думку фахівця, кремль завдає ударів по Одещині, щоб підвищити свої "ставки" у Чорноморській зерновій ініціативі.
Експерт розповів про можливі наслідки припинення "зернової угоди", до якої були залучені три порти Великої Одеси.
Свою думку під час брифінгу у медіа-центрі "Україна-Одеса" висловив генеральний директор української аграрної конфедерації Павло Коваль.
Він зазначає, що треба розглядати кілька сценаріїв. Це - експорт продовольства без "зернової угоди", про її дію в іншому форматі та повернення до "коридору", який існував, але без участі рф.
За словами експерта, без функціонування морських портів логістика є дуже складною - за таких умов українські аграрії вже працювали у 2022 році. Зокрема, на червень минулого року, залучив залізницю, автомобільне сполучення та дунайські порти на Одещині, аграрії вийшли на перевалку 2 млн-2,5 млн тонн щомісячно. Це - вдвічі менше, ніж потрібно у піковий сезон, але наразі є певні резерви, як у залізничному сполученні, так і на Дунаї. Крім того, фахівець акцентує, що є певні організаційні нюанси - треба запровадити заходи щодо зменшення черг на прикордонні на заході України.
За його даними, в останній час "зернова угода" діяла досить умовно.
"З кінця червня (2023 року – УНАН) два порти Великої Одеси майже не працювали, порт "Південний" не працює понад місяць через забаганки рф…", - констатує Коваль.
Експерт додає: через зрив "зернової угоди" на президента рф володимира путіна наразі тиснуть, як його друзі, так й опоненти. На думку Коваля, саме цього путін прагне, щоб підвищити свої "ставки", та досягає цього, зокрема тими ж бомбардуваннями одеських портів, одне із яких відбулося сьогодні вночі.
Коваль акцентує: рф спекулює темою Кримського мосту, пошкодження якого, нібито, стало "відповіддю" у вигляді ударів по Одещині. Але експерт нагадує: росія і раніше завдавала ударів по портовій інфраструктурі, натякаючи таким чином на свою значущість у "зерновій угоді".
"Це така собі геополітична боротьба, такий терористичний підхід, який дуже властивий рф", - акцентує гендиректор конфедерації.
Він також нагадав, нещодавно президент України Володимир Зеленський заявляв: Україна готова працювати по зерновій угоді без участі рф. У цьому контексті, експерт каже, що зараз невідомо, як на це відреагують інші країни, наприклад, Туреччина. Бо при такому розкладі вже йдеться про необхідність військового конвоювання цивільних суден з продовольством. Можливо, Туреччина могла б це забезпечити, однак потрібна згода інших "гравців" - країн-партнерів, які мають безпосереднє відношення до створення "коридору", суден, вантажів тощо.
На думку Коваля, у "зерновому питанні" ще напрацьовуватимуться якісь моделі, бо вже зараз ціни на продовольство, зокрема, на пшеницю значно зросли. Як пояснює Коваль, це означає, що без українського зерна, в тому числі нового врожаю, на світових майданчиках буде спостерігатися суттєве коливання цін.
"Це дуже погані ігри росії", - наголошує експерт.
Він додає, якщо говорити про ціну на внутрішньому українському ринку на аграрну продукцію, то за умов поганої логістики, вона знижуватиметься.
ІЦ УАК за матеріалами УНІАН
agroconf.org