Індія, яка є одним з основних виробників та експортерів рису у світі, ввела заборону на експорт рису з країни, повідомило Reuters.
Уряд Індії прийняв рішення з 20 липня ввести заборону на експорт білого рису (не басматі) після того, як роздрібні ціни на зернову зросли на 3% за місяць, що було спричинено сильними мусонними дощами, які завдали значної шкоди посівам. У цілому за останні 12 місяців ціни на білий рис в Індії підвищилися на 11,5%.
Варто зазначити, що на Індію припадає близько 40% світового експорту рису, а низькі запаси зернової в інших країнах-експортерах означають, що будь-яке скорочення поставок може призвести до підвищення цін на продовольство, які вже зросли після вторгнення росії в Україну та через нестабільні погодні умови.
У 2022 р. обсяг експорту білого рису з Індії становив близько 10 млн тонн при загальному обсязі відвантажень зернової у 22 млн тонн.
Також уточнюється, що заборона не стосується експорту пропареного рису, експорт якого минулого року становив 7,4 млн тонн.
За даними USDA, за останні два сезони Індія забезпечила 26% світового виробництва рису та понад 40% його експорту. Також країна є одним з основних постачальників рису в Україну. Так, за воєнний період (березень 2022 р. – червень 2023 р.) з Індії в Україну було поставлено 34,5 тис. тонн рису на загальну суму $26,2 млн, що становить 30% усіх імпортованих партій у натуральному вираженні та 29% - у грошовому еквіваленті. За обсягами поставок в Україну у вказаний період Індія поступається лише Китаю, який поставив 37,7 тис. тонн (33%) на суму $29,5 млн (33%).
Як зазначають аналітики ІА «АПК-Інформ», аналіз поставок рису в Україну показує, що середня вартість партій індійської зернової є однією з найнижчих серед основних постачальників. Винятком є лише Казахстан, але обсяги поставок з цієї країни незначні.
* за період з березня 2022 р. по червень 2023 р. (Джерело - АПК-Інформ)
Альтернативою індійському рису може стати зернова з Таїланду або В’єтнаму, але вартість імпортних партій з цих країн за воєнний період виявилась на 24% та 16% вищою за партії, закуплені в Індії.
«Український ринок рису є імпортозалежним. За оцінками ІА «АПК-Інформ», продовольче споживання рису в Україні у 2023/24 МР може сягнути близько 115 тис. тонн на рік, з яких близько 90 тис. тонн необхідно імпортувати. Причому обсяги імпорту можуть збільшитись, позаяк основні регіони внутрішнього виробництва рису (Херсонська й Одеська області) або тимчасово окуповані, або знаходяться в зоні підвищеної воєнної небезпеки, де таке специфічне виробництво, як рисоводство, неможливо здійснювати», - зазначили аналітики агентства.
«Таким чином, при обмеженому постачанні рису з Індії можна очікувати на підвищення цін на рис в Україні», - резюмували вони.
ІЦ УАК за матеріалами АПК-Інформ
agroconf.org