Посол України в Польщі Василь Зварич критично відреагував на заяву у польських ЗМІ міністра сільського господарства Польщі Роберта Телуса, який назвав аграрний сектор України “загрозою для сільського господарства країн ЄС”.
Про це Василь Зварич написав у Твіттері.
“Ми категорично відкидаємо таке твердження міністра Роберта Телуса для PAP. Дуже перебільшена і невдала оцінка в нинішніх умовах. Сьогодні скоріше російське зерно, яке вільно надходить на ринки ЄС, є загрозою для польських фермерів”, - наголосив Зварич.
Як відомо, міністр Телус в інтерв’ю PAP заявив, що “...українське сільське господарство є загрозою для сільського господарства прифронтових країн, а також для усієї Європи”.
За його словами, Україна виступає проти продовження ембарго, оскільки це суперечить інтересам "великих українських концернів”. Він зазначив, що “справа не в уряді, а в українських компаніях, яким простіше перевезти це зерно через українсько-польський чи українсько-словацький кордон і залишити його там”.
Україна розраховує, що Європейська комісія скасує будь-які обмеження на українську сільськогосподарську продукцію після закінчення терміну їх дії 15 вересня.
Про це йдеться у коментарі Міністерства закордонних справ України.
"15 вересня спливає заборона Європейської Комісії на імпорт українських зернових до держав-членів Європейського Союзу.
Україна розраховує, що після цієї дати європейська сторона скасує будь-які обмеження на українську сільськогосподарську продукцію. Такий крок дозволить припинити порушення Угоди про асоціацію між Україною та ЄС, а також принципів і норм Єдиного ринку ЄС.
Для усунення раніше заявлених застережень зі сторони деяких європейських країн Україна та Єврокомісія провели системну роботу в межах Спільної координаційної платформи. Зокрема, сторони досягли домовленостей про збільшення потужностей Дунайського коридору, перенесення санітарного та фітосанітарного контролю з кордону до країн призначення української продукції, моніторинг врожаю, обсягів зберігання зернових і торговельних потоків на кордоні. У контексті вироблення довгострокових рішень сторони також визначили кроки задля розбудови нових зерносховищ на території ЄС, сформували альтернативні транспортні коридори до Балтійського, Адріатичного й Егейського морів, розпочали роботу з метою запровадження спільного митного контролю між Україною та державами-членами ЄС.
Всесторонній аналіз даних і процесів засвідчив, що експорт українських зернових не є причиною дестабілізації внутрішнього ринку ЄС. За час дії заборони Єврокомісії та тривалої відсутності української аграрної продукції проблеми фермерів Словаччини, Польщі, Румунії та Угорщини не були врегульовані на рівні їхніх урядів. Це вказує на наявність зовсім інших чинників ринкового тиску, зокрема глобального коригування цін.
Україна вітає рішення Болгарії відновити імпорт українських зернових. Закликаємо інші сусідні з Україною держави-члени ЄС наслідувати цьому прикладу.
Вважаємо за доцільне підкреслити, що конкурентом України на світових ринках зерна є Російська Федерація, щодо якої не застосовуються жодні обмеження зернового експорту в ЄС. Штучно стримуючи експорт української продукції, РФ отримує додаткові умови для міжнародної експансії та ресурси для продовження війни проти України.
Переконані, що будь-яке рішення, загальноєвропейське або національне, яке і надалі обмежуватиме українських аграрний експорт буде не лише безпідставним і протиправним, але і шкодитиме спільним економічним інтересам України, держав-членів ЄС, Європейського Союзу загалом, а також матиме дестабілізуючий характер на світовий ринок продовольства", - зазначається у коментарі МЗС.
Нагадаємо, Рада міністрів Польщі на засіданні у вівторок ухвалила постанову, в якій попередила Єврокомісію, що продовжить в односторонньому порядку ембарго на українське збіжжя після 15 вересня, якщо Брюссель не прийме відповідного рішення. Воно діятиме до тих пір, "поки не будуть врегульовані відносини в аграрній сфері між Польщею та Україною".
Агроспільнота України закликає країни ЄС не продовжувати заборону на імпорт зерна.
У травні 2023 року Єврокомісія заборонила імпорт пшениці, кукурудзи, ріпаку та соняшнику з України до Болгарії, Угорщини, Польщі, Словаччини та Румунії за наполяганням цих країн. 5 червня дію заборони було продовжено до 15 вересня 2023 року. Ці країни хочуть продовжити заборону на імпорт до кінця року і розширити її на деякі інші товари.
Українська влада наполягає, що у разі продовження Єврокомісією заборони на імпорт українського зерна після 15 вересня Україна може розглядати дзеркальні заходи.
Очікується, що Єврокомісія прийме остаточне рішення з цього приводу до кінця дня 15 вересня.
ІЦ УАК за матеріалами Твіттеру Посла України в Польщі та МЗС України
agroconf.org