Про це Президент України Володимир Зеленський заявив під час загальних дебатів на Генеральній Асамблеї ООН, повідомляє кореспондент Укрінформу.
Він зазначив, що від початку повномасштабної агресії Росія заблокувала чорноморські та азовські морські порти України, а українські порти на річці Дунай досі залишаються мішенню для російських ракет і безпілотників.
“Росія намагається використати дефіцит продовольства на світовому ринку як зброю в обмін на визнання окупації деяких — якщо не всіх — захоплених територій. Росія використовує ціни на продовольство як зброю”, – наголосив Зеленський.
У цьому контексті Зеленський нагадав, що Україна запустила тимчасовий експортний коридор у Чорному морі. Він також підкреслив, що триває робота над збереженням сухопутних маршрутів.
Водночас Президент зауважив: “Тривожно бачити, як у цей час дехто в Європі підриває солідарність і влаштовує політичний театр, роблячи із зерна трилер. Може здаватися, що вони грають власну роль, але натомість вони допомагають підготувати сцену для московського актора”.
Як повідомляв Укрінформ, зернова угода – домовленість між ООН, Туреччиною, Україною і Російською Федерацією про морські коридори для вивезення українського зерна, підписана 22 липня 2022 року. 17 липня 2023 року термін її дії завершився, РФ відмовилася від участі в ній.
Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерреш заявив, що Організація Об’єднаних Націй докладатиме усіх можливих зусиль до відновлення повноцінного функціонування Чорноморської зернової ініціативи.
У травні 2023 року Європейська Комісія заборонила імпорт пшениці, кукурудзи, ріпаку та соняшнику з України до Болгарії, Угорщини, Польщі, Словаччини та Румунії за наполяганням цих країн. 5 червня дію заборони було продовжено до 15 вересня 2023 року.
Єврокомісія оголосила 15 вересня, що ЄС не продовжуватиме тимчасові обмеження щодо українського зерна. Після цього Польща, Угорщина та Словаччина заявили про рішення одноосібно блокувати імпорт української агропродукції та припинили участь у Координаційній платформі, яка була створена під егідою ЄК для розв’язання цього питання.
Прем‘єр-міністр України Денис Шмигаль заявив, що Україна обмежить імпорт із Польщі й Угорщини, якщо ці країни не скасують ембарго на зерно.
https://www.ukrinform.ua