У пʼятницю, 8 березня, Кабінет Міністрів України затвердив текст Меморандуму про взаєморозуміння між Україною та Європейським Союзом щодо перехідного фінансування у рамках програми Ukraine Facility, а також відповідну кредитну угоду. Після підписання документів 11 березня Україна зможе отримати 6 млрд євро для забезпечення поточних витрат державного бюджету до повноцінного запуску програми.
“Ми знаходимося на фінішній прямій до завершення Плану для Ukraine Facility та повноцінного запуску програми. Водночас Україна вже зараз здійснює реформи, які будуть передбачені у Плані, і європейські партнери високо оцінюють наш прогрес. Підписання Угоди дозволить розпочати фінансування ще до офіційного затвердження Плану і забезпечить 6 млрд євро для покриття поточних потреб державного бюджету впродовж березня та квітня цього року”, - зазначила Перша віце-прем’єр-міністр - Міністр економіки України Юлія Свириденко.
Відповідно до регламенту Ukraine Facility, в рамках перехідного фінансування Україна може отримати до 1,5 млрд євро щомісяця до моменту остаточного затвердження Плану для Ukraine Facility. При цьому перехідне фінансування починає діяти з 31 грудня 2023 року. Відповідно підписання Меморандуму дозволить Україні вже у березні 2024 року залучити 4,5 млрд євро для підтримки макрофінансової стабільності. Наступні 1,5 млрд євро Україна зможе отримати у квітні 2024 року.
Підтримка у рамках перехідного фінансування здійснюватиметься за виконання Україною індикаторів, передбачених у Плані на початок 2024 року. Так, Україна реалізує 5 індикаторів у сферах управління державними фінансами, боротьби з корупцією, розвитку бізнес-середовища тощо. Три з них вже були виконані, а саме:
Ще два кроки, необхідні для отримання перехідного фінансування, перебувають на етапі розробки, а саме:
Виконання зазначених індикаторів також відповідає умовам Меморандуму щодо дотримання принципів належного фінансового управління, включаючи антикорупційні заходи та покращення управління доходами. Фінансова допомога ЄС також обумовлена спільними цілями щодо підтримки демократичних принципів, верховенство права та прав людини. Це підкреслює комплексний характер підтримки, яка виходить за рамки фінансової допомоги.
Міністерство економіки України спільно з Європейською Комісією координуватиме моніторинг і звітність за укладеною Угодою.
Нагадаємо, у лютому 2024 року Європейський парламент затвердив регламент програми Ukraine Facility. Відповідно до затвердженого регламенту, обсяг підтримки України від ЄС протягом 2024-2027 років складе 50 млрд євро, з яких 38,27 млрд євро буде спрямовано на підтримку державного бюджету.
План для Ukraine Facility – це технічний документ, необхідний для реалізації програми фінансової підтримки України від ЄС. План не є загальною стратегією відновлення, він охопить лише частину передбачених на наступні роки державних змін з фокусом на макроекономічне зростання.
Підготовка Плану здійснюється Урядом за координації Міністерства економіки України у постійних консультаціях з представниками Європейської комісії, що забезпечило відповідність документа більшості вимог затвердженого регламенту на етапі попередньої підготовки.
Крім того, до створення Плану були активно залучені представники бізнесу, громадських організацій, парламенту, а також представники регіонів. Київська школа економіки здійснює аналітичну й організаційну підтримку при розробці документа за підтримки UK International Development від уряду Великої Британії.
ІЦ УАК за матеріалами Мінекономіки
agroconf.org